Přehled akcí Zdravého města Břeclav na rok 2017

Únor
Pro Základní školy v Břeclavi jsme připravili výtvarnou soutěž s názvem Pes ve městě. Jedná se o to, aby děti ztvárnili jakoukoli formou svůj pohled na problematiku psů i jejich pánů v našem městě. Například jestli se jim nelíbí, že majitelé nesbírají po svých čtyřnohých miláčcích nebo se bojí, protože pejsci běhají po ulici volně bez vodítka nebo náhubku. Na začátku měsíce března výtvarné práce vyhodnotíme, odměníme a nejlepší práci použijeme jako předlohu v kampani Pes ve městě, kde se budeme zabývat touto problematikou – především osvěta směrem k obyvatelům města.

Březen

Ukliďme Česko - kdy společně uklidíme část našeho města po zimě.  Akci organizuje sdružení Lužánek a Brontosourus.

Duben
5. Dubna 2017 pro děti Mateřských škol organizujeme vystoupení dvojice Vanda a Standa s EKO tématikou – „Aby na Zemi bylo milo“. Město Břeclav získalo za 1. místo v soutěži EKOkomu odměnu 30.000,- Kč na vzdělávání a odpadové hospodářství. Za finanční obnos dětem zaplatíme vzdělávací program a do ZŠ J. Noháče a ZŠ Kupkova upravíme a nakoupíme odpadové nádoby.

Den Země – ve spolupráci se sdružením Lužánek a centrem volného času Duhovka připravujeme na mezinárodní Den Země akci, zaměřenou jak jinak než především na přírodu, Bobr cup. Mimo tuto krásnou akci pro Základní školy, chystáme také další zajímavé přednášky, exkurze a hry nejen pro děti, ale také pro dospělé.

Květen
Do práce na kole – Letos proběhne již třetí ročník celorepublikové akce s názvem Do práce na kole. Hlavním cílem této kampaně je hravou formou přivést více lidí k pravidelnému používání kola jako hlavního dopravního prostředku po městě.

Veřejné fórum - Veřejné fórum je velkou příležitostí pro Vás, občany našeho města, zástupce spolků, zájmových organizací a podnikatelů, kteří máte náměty a nápady, jak ovlivnit příští rozvoj města Břeclav a jeho místních částí. Máte-li zájem aktivně se podílet na dění v našem městě, přijďte a pomozte nám pojmenovat 10 nejpalčivějších problémů v těchto oblastech: Občan a úřad, Ekonomika a podnikání, Zdraví, Životní prostředí, Sociální prostředí, Vzdělání, volný čas a sport, Kultura, památková péče cest. ruch, Doprava a Stůl mladých. Loňské veřejné fórum Zdravého města Břeclav proběhlo 17. října 2017. 

Červen
Tento měsíc jsme se trochu zaměřili na třídění odpadu. Dětem z Mateřských i Základních škol jsme zařídili den otevřených dveří u společnosti AVE  Břeclav a.s. a ve spolupráci s EKOkomem, kde budou moci na vlastní oči, co se stane například s kelímkem, když jej vyhodí a jak moc je důležité třídit odpad. Využijeme nové prostory Dopravního hřiště.

Senior na kole – V pořádání různých akcí myslíme také na naše seniory, pro které plánujeme  v měsíci červnu aktivní výlet Senior na kole.

Červenec
Letní kino – V loňském roce proběhlo Veřejné fórum Zdravého města Břeclav, kde si obyvatelé města Břeclavi odhlasovali 12největších problémů, co je trápí v našem městě nebo jaké příležitosti by chtěli vytvořit. Jedním z těchto bodů bylo Letní kino, které jsme občanům ve spolupráci s kinem Koruna rádi spolufinancovali. Podrobný program bude v předstihu vyvěšen tady na webu města a také na stránkách sociální sítě Zdravého města Břeclav.

Srpen
Léto rozhýbe Břeclav – Dopolední akce pro děti i dospělé plná her a soutěží s připravenými odměnami i občerstvením.

BMX Jam – Exhibice a závod jezdců na skateboardu, Freestyle BMX a inline bruslích ve skateparku Na Valtické.

Září
Školní fórum - Žáci přibližně 8. až 9. tříd budou jako dospělí diskutovali o problémech města. Z tohoto fóra by vzešlo 10 problémů města očima žáků. Záštitu nad touto akcí bude mít Národní síť Zdravých měst – předseda asociace Mgr. Petr Hermann.  

30.9.2017 - Svatováclavský běh LVA - Organizátor: Jihomoravská sportovní, z.s. a TJ Lokomotiva Břeclav, z.s.. Jedná se o akci pro širokou veřejnost. Dopoledne jsou kratší tratě pro děti, před polednem se běží hlavní závod na 5 km a 10 km pro dospělé. Bude se jednat o 3. ročník tohoto Běhu. Místo: kulturní památka Nový dvůr v Charvátské Nové Vsi.

Evropský týden mobility
– V tomto týdnu budou jako každý rok probíhat různé akce s dopravní tématikou pro děti i dospělé jako je např. Den bez aut, kdy v tento den je veškerá městská hromadná doprava ve městě zdarma.

Říjen
Otevřený úřad - Pro děti ze třetích ročníků Základních škol v Břeclavi jsme se rozhodli otevřít dveře v úřadu. Budou se moci dozvědět vše o chodu městského úřadu, jeho zástupcích a v neposlední řadě si také vyzkoušet na vlastní kůži, jak probíhá takové zasedání Zastupitelstva města i jeho hlasování.

Sebeobrana - Chtěli bychom letošním rokem zahájit každoroční výuku sebeobrany na prvním i druhém stupni tak, aby se kurz opakoval alespoň dvakrát ročně a děti ním mohli projít alespoň dvakrát za povinnou školní docházku.

Listopad
Vánoční výtvarná soutěž – vyhlášení soutěže, téma bude ještě upřesněno.

Prosinec
Vánoční výtvarná soutěž – vyhlášení vítězů a výstava v budově Městského úřadu Břeclav a na Lichtenštejnském domě.

Postupně Vás o všech akcích budeme informovat v měsíčníku Radnice, na webu města Břeclavi – sekce Zdravé město a také na stránkách Zdravého města Břeclav na sociální síti.