Folklor

Lidové zvyky a tradice mají v nejjižnějším cípu Moravy své nezastupitelné místo. img_8192Typické kroje, stavění máje a krojové hody, slavnost zarážení hory, besedy u cimbálu, fašanky, vinobraní… Jsou to nezapomenutelné chvíle, které nezažijete nikde jinde, než právě u nás. Také lidová architektura Vás bude provázet prakticky na každém kroku. Nesčetná boží muka, malované kapličky, žudra domů a vinné sklepy či celé sklepní ulice tvoří neodmyslitelný kolorit jihomoravských obcí.  

text: Petr Hynek
foto: Dagmar Benešová

Lidový kroj a tradice

tns_muzi.jpg Sběratele lidového textilu nemohla neupoutat krása, dokonalost výšivek a oděvních součástí z oblasti Podluží, jehož kultura přitahovala pozornost již od poloviny 18. století.

 

Národopisná oblast Podluží

foto-bv-2006-347-web.jpg Podluží s přirozeným centrem Břeclaví je jednou z částí národopisné oblasti Slovácko, dříve označováno jako Moravské Slovensko. V archivních dokumentech nacházíme zmínky o pojmenování obyvatel této oblasti od počátku 18. století: jako Podlužáky je poprvé uvádí list ze 14. července 1708, další zprávy jsou potom od roku 1740.