Vinařské stezky

Morava je protkaná více než tisícem dvěma sty kilometrů značených tras známých jako Moravské vinařské stezky...

...které vytyčila a spravuje Nadace Partnerství. Jakmile narazíte na symbol vinařských stezek, siluetu sklepa, jste na správné cestě. Stezky se klikatí vinařskou krajinou, zahýbají k vyhlídkám, procházejí sklepními uličkami a propojují významné vinařské obce.

Moravský venkov při svém putování tak poznáte jako kraj malebné přírody, jedinečných historických památek a skvělého vína. Trasy většinou vedou po klidných silnicích, místy po polních či lesních cestách, a můžete se na ně vydat jak na horských, tak na běžných silničních kolech.

Každá stezka má svoji speciální mapu, kterou Nadace Partnerství pravidelně aktualizuje. Na každé z nich najdete dostatek informací nejen o délkách jednotlivých tras, ale také o jejich výškových profilech i stavu povrchů. Značení všech stezek rozeznáte podle společného loga, jehož barevnost se liší podle konkrétní trasy. Na zajímavosti a služby podél stezek vás upozorní informační směrovky s piktogramy, ve vinařských obcích nechybí tabule s mapami. Deset turistických okruhů nabízí množství kombinací pro výlety i vícedenní pobyty plné aktivního pohybu, příjemných zážitků a poznání.

Všech deset regionálních okruhů propojuje 242 km dlouhá páteřní Moravská vinná stezka, vedoucí ze Znojma do Uherského Hradiště.

Vedle vinařských stezek Nadace Partnerství se s vinařskými zajímavostmi můžete seznámit na místních naučných stezkách, jako je například Stará Hora v obci Novosedly, nebo trasách, které budují vinařské obce mezi vinicemi, aby turistům přiblížili vinohradnictví a vinařské tradice svého regionu. Je to například trasa krajem André u Velkých Pavlovic, nebo trasa Moravského muškátu, která prochází Polešovicemi, tedy obcí, kde byla tato moravská odrůda vyšlechtěna. Stejně tak André vzniklo právě ve šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích.

zdroj: www.wineofczechrepublic.cz