Vinařství

Jih Moravy se může pochlubit víny, která dnes patří k nejlepším vínům střední Evropy. Víte, že vinařství na Moravě má svoji tradici již od dob Římanů? Vína výjimečné kvality můžete ochutnat rovnou od místních vinařů, přímo v Břeclavi ale není moc takových, kteří by nabízeli posezení pro turisty ve vlastním sklípku. Kontakty na ně najdete zde (ODKAZ NA KATALOG SLUŽEB).

Jih Moravy se může pochlubit víny, která dnes patří k nejlepším vínům střední Evropy. Víte, že vinařství na Moravě má svoji tradici již od dob Římanů? Vína výjimečné kvality můžete ochutnat rovnou od místních vinařů, přímo v Břeclavi ale není moc takových, kteří by nabízeli posezení pro turisty ve vlastním sklípku. Kontakty na ně najdete zde (ODKAZ NA KATALOG SLUŽEB).v3famaybe

Vinařstvím jsou proslulé Valtice, které jsou nazývány hlavním městem vína. Kromě desítek malých vinařů zde můžete navštívit např. Národní salon vín České republiky s kolekcí stovky nejlepších vín z celé naší země nebo unikátní vinařské Valtické podzemí s labyrintem sklepů, ochutnávkami vín a bohatou doplňkovou nabídkou. Specialitou spojenou s vínem se může pochlubit i Mikulov – ve sklepení tamějšího zámku se nachází obří vinný sud z roku 1643, který má objem 101 400 litrů (více si o sudu můžete přečíst zde)

Léto s otevřenými sklepy si můžete vychutnat zejména ve Velkých Pavlovicích či v obci Pavlov, která leží pod Pálavou a je známá vesnickou selskou barokní architekturou. V prázdninových měsících mají tamější vinaři rozděleny „služby“ a každý týden je pro návštěvníky otevřen jiný sklípek.

Když už je řeč o vinných sklípcích, u některých se dochovala původní lidová architektura, která je i po mnoha desetiletích hodná obdivu. Nejznámější je komplex sklepů Plže v obci Petrov za Hodonínem, ale také Nechory u Prušánek, vinařská čtvrť Belegrady ve Velkých Bílovicích či sklepy ve Vrbici, stavěné v několika patrech nad sebou. vinohrad-web
Do oblasti Břeclavska zasahuje hned několik vinařských oblastí – Mikulovská, Velkopavlovická nebo Podluží. Stejně jsou pojmenovány i vinařské cyklotrasy, které zdejším úrodným krajem vedou. Pohled na sluncem zalité vinohrady si tedy můžete vychutnat i ze sedla jízdního kola. Popis těchto tras najdete zde.

Bližší informace o aktuálních možnostech vinařské turistiky hledejte na webech jednotlivých měst a obcí nebo na webu http://www.wineofczechrepublic.cz/.