Na Valtické už je bankomat

Obyvatelé břeclavského sídliště Na Valtické se konečně dočkali bankomatu, po kterém mnoho let marně volali.

Počátkem února jej zřídila banka ČSOB, která bankomat umístila do budovy supermarketu TPH.  Vznik bankomatu inicioval někdejší místostarosta Břeclavi Milan Vojta, když loni v únoru obeslal asi desítku bank s výzvou ke zřízení bankomatu v této lokalitě a nabídkou pomoci města při jednání o jeho umístění .

„Upozornil jsem je na tuto lokalitu s vysokou koncentrací obyvatel, kde tato služba chyběla a byla po ní zřejmá poptávka. Pozitivně zareagovaly dvě banky. Několikrát jsem s jejich zástupci jednal, vytipovali a prohlédli jsme si na sídlišti vhodné lokality, kontaktoval jsem je s jejich vlastníky. Tím role města skončila, dlouho pak ale nebylo jisté, zda do toho aspoň jedna z nich půjde, protože náklady na instalaci, nájem prostor provoz zařízení nejsou malé a provoz automatu se musí vyplatit. Z oněch dvou bank to nyní právě ČSOB dotáhla do zdárného konce a jsem rád, že občané sídliště Na Valtické konečně mají možnost vybírat hotovost přímo v této lokalitě a nemusejí kvůli tomu jezdit jinam“, uvedl Vojta.

Přestože iniciativa vzešla ze strany Břeclavi, město není součástí žádného smluvního vztahu s bankou a nezavázalo se například k žádným poplatkům v případě, že počet výběrů bude nižší, než je předpoklad banky.

Banky obvykle vytipovanou lokalitu analyzují na základě koncentrace obyvatel, socio-demografické situace, kupní síly nebo počtu vydaných karet.  Doposud byly pro obyvatele sídliště Na Valtické, ale i Charvátské Nové Vsi, nejbližší bankomaty buď v centru města, nebo u nákupního centra v Poštorné.

„Na Valtické, která je počtem obyvatel srovnatelná s menším městem (bydlí zde zhruba 3.500 obyvatel), ale stále chybí další občanská vybavenost a nákupní možnosti. To znamená, že je nutné za nimi jezdit jinam, což komplikované břeclavské dopravě nepomáhá. I zde se ale možná rýsuje zlepšení, město je v kontaktu s investorem, který má v plánu výstavby prodejních ploch v lokalitě Na Valtické nebo Charvátské Nové Vsi“, doplnil místostarosta města Svatopluk Pěček.