Předvánoční čas nabídne Břeclavanům pestrý program

Adventní doba v Břeclavi slibuje pestrý a bohatý program, který nabídne zábavu takřka na každý prosincový den. Lidé se mohou kromě zažitých lákadel těšit také na několik novinek.

Vánoční strom poprvé vyroste před Kulturním domem Delta, kam se z pěší zóny u nádraží přesune i tradiční jarmark, a namísto silvestrovských oslav představitelé města přivítají Nový rok slavnostním koncertem a ohňostrojem.

Břeclavské vánoce 2016.pdf

„Předvánoční program v Břeclavi zahájí v sobotu 26. listopadu už dvanáctý ročník Adventních inspirací v synagoze. Kromě stánků s ručně zhotovenými svíčkami, hračkami, perníky nebo figurkami z kukuřičného šustí, bude žít synagoga i díky hudebním vystoupením. A to od půl desáté dopoledne do pěti hodin odpoledne. Finanční výtěžek z akce tradičně věnujeme břeclavské charitě,“ pozval na akci ředitel pořádajícího Městského muzea a galerie Břeclav Petr Dlouhý. V úterý pak ožije synagoga výstavou patchworku a nedaleké kino vánočním koncertem populární zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové.

Prosincový program nabídne řadu různorodých zážitků. Na bronzovou neděli je v muzeu připravena vernisáž výstavy Egypt – dar Nilu, v kině zahraje vánoční koncert dechová hudba Moravanka a dvůr sokolovny v Charvátské Nové Vsi provoní zabijačkové speciality na tradičním jarmarku. Den poté, v pondělí 5. prosince, bude během zábavné Mikulášské metelice slavnostně rozsvícen vánoční strom u kulturního domu v centru města. V úterý večer se pak rozzáří také Moravská hvězdy na kapličce ve Staré Břeclavi. Kulturní událostí měsíce bude zahájení výstavy fotografií Jana a Sáry Saudkových ve čtvrtek 8. prosince.

V pátek 9. prosince se před kulturním domem po roce opět uskuteční vypouštění balónků s přáním k Ježíškovi. Na večer je připraven vánoční koncert Petra Bendeho, který si do starobřeclavského kulturáku jako hosty pozve písničkáře Jaroslava Samsona Lenka a dětský folklorní soubor Břeclavánek.

Druhý prosincový víkend pozve nejen Břeclavany také do Poštorné, kde v pátek a sobotu areál Na Rovnici provoní dobroty a rozezní zpěv koled. Stříbrnou neděli pak oživí dopolední pohádka Vánoční betlémek v podání Divadla plyšového medvídka z Prostějova nebo večerní koncert Roberta Křesťana s jeho kapelou Druhá tráva. Obě akce se konají v kině Koruna.

Vánoční trhy, které se z pěší zóny přesunou k vánočnímu stromu u kulturního domu, začnou ve středu 14. prosince. „Příchozí se mohou těšit na pětidenní jarmark, jenž bude začínat v deset dopoledne a končit až s podvečerním programem. Během něj vystoupí děti z místních mateřských a základních škol a folklorní a jiné zájmové kroužky. Nebude chybět ani oblíbený starostův svařák. Vše vyvrcholí na zlatou neděli, kdy zahraje Jiří Zonyga s kapelou Větry z jihu nebo folkoví Poutníci se svým vánočním programem. O zakončení se postará andělské poselství,“ doplnil pozvánku ředitel muzea.

Mezi tradičními akcemi nebude chybět ani živý betlém ve Staré Břeclavi, vánoční folklorní koncerty v jednotlivých městských částech nebo taneční projekt studia Actiwity D.C., které se letos inspirovalo známou pohádkou Tři veteráni. Krátce před Štědrým dnem mohou lidé navštívit i diskotékové bruslení na zimním stadionu či vánoční plavání při svíčkách na krytém bazénu. Plavat se bude jako obvykle i na Štěpána, avšak bez romantických svíček a navíc celý kilometr v zimní Dyji poblíž areálu veslařského klubu.

Silvestrovskou diskotéku na břeclavském náměstí s půlnočním přípitkem starosty nahradí novoroční koncert Břeclavského komorního orchestru v synagoze a následný ohňostroj u Rákosníčkova hřiště na novém Kuffnerově nábřeží. V pátek šestého ledna vánoční téma v Břeclavi uzavře Tříkrálový průvod centrem města.