Změny v zákoně o ochraně ovzduší

V důsledku změn ustanovení § 11 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění (dále jen „zákon o ochraně ovzduší“), nebude orgán ochrany ovzduší na úrovni obecních úřadů obce s rozšířenou působností (dále jen „OÚ ORP“) od 1. 7. 2024 vydávat závazná stanoviska k umístění, provedení a užívání staveb stacionárních zdrojů a činností neuvedených v příloze č. 2 zákona o ochraně ovzduší (tzv. nevyjmenované zdroje).

Odbor stavební a životního prostředí, oddělení životního prostředí a památkové péče dále upozorňuje všechny vlastníky kotlů na pevná paliva nižší než 3. třídy (dle ČSN EN 303-5), které jsou napojeny na teplovodní soustavu ústředního vytápění, že s účinností od 1. 9. 2024 začne platit zákaz provozu těchto zařízení v rodinných domech, bytových domech nebo stavbách pro rodinou rekreaci. V ostatních objektech platí tento zákaz již od 1. 9. 2022.

Současně upozorňujeme provozovatele na plnění povinností dle § 17 odst. 1, písm. h) zákona o ochraně ovzduší, a to provádění pravidelně, nejméně jednou za 3 roky, kontrolu technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění. Tato kontrola musí být provedena odborně způsobilou osobou. Seznam odborně způsobilých osob je dostupný na adrese https://ipo.mzp.cz/.

Obecní úřad obce s rozšířenou působností má pravomoc požadovat pro provozovatelích spalovacích stacionárních zdrojů dle § 17 odst. 1 písm. d) zákona o ochraně ovzduší informace o provozu stacionárního zdroje a jeho emisích.

Na výměnu nevyhovujících kotlů poskytuje Ministerstvo životního prostředí podporu z fondů EU prostřednictvím kotlíkových dotací Domácnosti s nižšími příjmy – kotlíkové dotace – SFŽP ČR (sfzp.cz). Ostatní majitelé nemovitostí s neekologickým vytápěním mohou na pořízení nových zdrojů využít dotaci z programu Nová zelená úsporám Ostatní domácnosti – Nová zelená úsporám – SFŽP ČR (sfzp.cz).