Dálkové cyklotrasy


Kromě husté sítě místních cyklostezek protíná město Břeclav hned několik dálkových cyklotras. Pokud naším regionem jen projíždíte a máte před sebou ještě dlouhou cestu, jistě uvítáte tipy, kudy se dál vydat. Můžete vybírat např. z těchto tras:

Kromě husté sítě místních cyklostezek protíná město Břeclav hned několik dálkových cyklotras. Pokud naším regionem jen projíždíte a máte před sebou ještě dlouhou cestu, jistě uvítáte tipy, kudy se dál vydat. Můžete vybírat např. z těchto tras:

Beskydsko-karpatská magistrála

Trasa: Břeclav – Hodonín – Vsetín – Český Těšín
Délka trasy: 276 km
Popis trasy: Cyklotrasa vede podél hranic se Slovenskem ze slováckého Podluží do Bílých Karpat, Luhačovickým Zálesím na Valašsko a pod úpatím Beskyd do Slezské nížiny.

Cesta začíná poklidně, v první fázi vede krásnými lužními lesy a poté po proudu Moravy. Za Strážnicí pak začíná mírně stoupat, dokud se nedostane k Lopeníku (912 m) v podhůří Bílých Karpat. Další kopce čekají cykloturisty u Vsetína a Valašské Bystřice. Následně musíte vystoupat do Rožnova pod Radhoštěm a na Pustevny, poté se cesta svažuje dolů k Čeladné. Odtud trasa sleduje hranice Chráněné krajinné oblasti Beskydy a pokračuje dále k Ćeskému Těšínu.
Z Břeclavi se vyjíždí po cyklotrase č. 43 směrem na Lanžhot a Mikulčice, kde se číslo trasy mění na 45. Z Hodonína cesta pokračuje jako trasa č. 47 až do Strážnice, kde se napojuje na trasu č. 46. Ta Vás spolehlivě dovede až do Českého Těšína. 

Moravská stezka

Trasa: Lednicko-valtický areál – Podluží – Slovácko – Kroměřížsko – Olomoucko – Horní Pomoraví – Jeseníky
Délka trasy: 310 km
Popis trasy:Cyklotrasa vede převážně podél řeky Moravy z jižní Moravy až do Jeseníků. Podluží protíná od Břeclavi do Hodonína a Rohatce a v této své části kopíruje Beskydsko-karpatskou magistrálu.

Moravská stezka tvoří spolu s tzv. Jantarovou stezkou páteř Moravsko-slezských dálkových cyklotras, které protínají Slezsko a Moravu od severu k jihu a jejich celková délka je přes tisíc kilometrů. Tyto cyklotrasy mají být v budoucnu součástí panevropských cyklotras – Euro-vela č. 6 (Normandie – Černé moře) a Euro-vela č. 9 (Baltské moře – Jaderské moře).
Moravská stezka je nenáročná, když člověk jede ze severu na jih, a pokud využije i podpůrných prostředků, jako je železnice, dá se jet celá z kopce. Je značená žluto-černě, měří celkem 300 km a spojuje Mikulovice s Břeclaví. Z Mikulovic do Písečné probíhá po trase číslo 54, z Písečné do Hanušovic po 53, z Hanušovic do Olomouce po 51, z Olomouce do Hodonína po 47, z Hodonína do Mikulčic po 45 a poslední úsek do Břeclavi po trase číslo 43.
Od Mikulovic až na Ramzovské sedle je to pořád do kopce nejdříve mírně, v závěru dost krutě. Počínaje Ramzovou nastávají zlaté časy s výjimkou několika zhupů se jede v podstatě neustále po proudu Moravy. Cyklotrasa prochází Chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví, kolem tovačovských rybníků, vinorodou oblastí kolem Hodonína a v závěru vede krásnými lužními lesy v okolí Lanžhota.

Greenways Praha – Vídeň

Trasa: Praha – Příbram – Tábor – Jindřichův Hradec – Znojmo – Valtice – Vídeň
Délka trasy: 470 km
Popis trasy: Greenways Praha – Vídeň je síť stezek a tras pro cyklisty, pěší, jezdce na koních či vodáky. Páteří je dálková cyklotrasa, která spojuje dvě evropské metropole. Na ni navazují tématické okruhy – Greenway Rožmberského dědictví, Greenway Lichtenštejnského dědictví a Greenway řemesel a vyznání. Z Lednicko-valtického areálu se na tuto dálkovou trasu dostanete přes Břeclav do Valtic, kde se můžete rozhodnout, zda na Prahu nebo na Vídeň…
Z Prahy – Újezda až do Lomu u Tábora běží po trase č. 11, z Lomu přes Jindřichův Hradec až do Slavonic nese číslo 32, ze Slavonic do Hevlína 48, z Hevlína do Nového Přerova 4, z Nového Přerova do Sedlece 41 a ze Sedlece na hraniční přechod ve Valticích využívá trasu č. 411.

NOVINKA!!!

Úsek z Mikulova (přes Březí, Dobré Pole a Novosedly) do Nového Přerova a přes rakouské území zpět byl v roce 2012 nově upraven jako okružní stezka „Na kole k sousedům“. Nenáročná trasa měří 27 km, její povrch byl kompletně opraven a nesetkáte se zde s motorovými vozidly. Na rakouské straně se dostáváte do oblasti severního Weinviertelu, v obci Wildendürnbach můžete navštívit místo zvané Galgenberg se 184 vinnými sklepy, bylinkářskou obec Neuruppersdorf, dále Pottenhofen s malebnými zákoutími s vinnými sklepy nebo tzv. „Jihomoravský kříž“ s vyhlídkou poblíž Kleinschweinbarthu.
Trasa je vhodná též pro inline bruslaře!


Česko-rakouská příhraniční stezka

Trasa: Lednicko-valtický areál - Šatov - Slavonice - Landštejn - rybníky u Chlumu - Novohradské hory - Lipno - Schwarzenberský kanál - Ćerný kříž (Volary)
Délka trasy: 350 km
Popis trasy: Česko-rakouská příhraniční stezka je středně náročná a vede z jižních Čech na jižní Moravu. I pro ni platí kompletní žluto-černé značení. Začíná na šumavském Černém kříži poblíž Volar a končí v Břeclavi. Z Černého kříže do Horního Dvořiště vede po trase číslo 1023/1033, z Horního Dvořiště do Českých Velenic po 34, z Českých Velenic do Chlumu u Třeboně po 341, z Chlumu do Peršláku po 322, z Peršláku do Slavonic po 32, ze Slavonic do Hevlína po 48, z Hevlína do Nového Přerova po 4 a z Nového Přerova do Břeclavi po trase číslo 41.
Ve svém počátku vede malebnou krajinou u Schwarzenberského kanálu a po úbočích na pravém břehu vodní nádrže Lipno. Pak pokračuje Novohradskými horami, přetíná horní tok Lužnice, míjí rybníky u Chlumu a zvlněnou krajinou míří kolem Landštejna do Slavonic. Na další cestě ji čeká Podyjí s vinicemi kolem Šatova a konečně romantický Lednicko-valtický areál.

EuroVelo 9 (Jantarová stezka)

Trasa: Františkův rybník – Poštorná – Břeclav – Kančí obora – Lovecký zámeček – Lednice – Lednické rybníky – Nový dvůr – Tři Grácie – Sv. Hubert – Rendez-vous – Valtice – Úvaly - Sedlec – Mikulov – Březí – Nový Přerov – Novosedly – Stará hora – Brod nad Dyjí –Pasohlávky – ATC Merkur – Ivaň – Vranovice – Židlochovice – Blučina – Opatovice – Modřice, Olympia – Brno (Černovice-Zábrdovice-Obřany) – Bílovice nad Svitavou – Adamov – Blansko – Skalní mlýn – Šošůvka-Sloup – Repechy – Remešský žleb
Délka popsané trasy: 167 km
Cyklotrasy: Lichtenštejnská knížecí, 42A, 42, 5045, 411, 41, 4, 5, 5075 + vlastní značení
Popis trasy: Cyklotrasa EuroVelo 9 – Jantarová stezka – prochází v délce 1.930 km v severojižním směru napříč střední Evropou od baltského přístavního města Gdaňsku po jadranskou Pulu. Českou republiku a Jihomoravský kraj křižuje ve směru tradičního vedení Jantarové stezky (cyklotrasy č. 5) a stezky Brno – Vídeň (cyklotrasy č. 4), i když se od nich místy lehce odchyluje. Na rakouské pokračování trasy navazuje až u Poštorné, a proto je do Moravského úseku zahrnuto Mikulovsko a Lednicko-valtický areál, čímž tato evropská páteřní trasa prochází téměř všemi nejvýznamnějšími turistickými regiony jižní Moravy.  

Zdroj: brožura Dálkové cyklotrasy na Jižní Moravě – EuroVelo 4, 9 a 13, portál www.cyklo-jizni-morava.cz

EuroVelo 13 (Stezka železné opony)

Trasa: Reintal/Poštorná – Boří dvůr – Valtice – Úvaly – Sedlec – Mikulov – Wildendürnbach – Laa an der Thaya – Hevlín – Dyjákovice – Hrádek – Jaroslavice – Seefeld – Aberndorf – Retz – Šatov – Popice – Kraví hora – Znojmo – Makovice – Kuvík – Čížov – Hardegg – Felling – Bergwerksee – Šafov – Stálky – Uherčice – Vratěnín
Délka popsané trasy: 182,5 km
Cyklotrasy: Greenway-Praha-Wien, Moravská vinná, Znojemská vinařská, 5000, 5003, 48
Popis: Cyklotrasa podél železné opony (Iron Curtain Trail, ICT) ve své délce přibližně 6.800 kilometrů prochází napříč celou Evropou od Barentsova moře na norsko-ruské hranici až na Bospor u turecko-bulharské hranice. Je třináctou trasou dálkových evropských cyklotras EuroVelo a prochází tzv. zeleným pásem Evropy (European Green Belt), který vznikl sekundárně jako výsledek přísně střežených hranic Železné opony a nyní zahrnuje množství národních parků a území s chráněnou přírodou. V prostoru Jihomoravského kraje kopíruje moravsko-rakouskou hranici střídavě na jedné i druhé straně a pomáhá nahlédnout do kraje na obou stranách dříve nepropustné hranice. 

Zdroj: brožura Dálkové cyklotrasy na Jižní Moravě – EuroVelo 4, 9 a 13, portál www.cyklo-jizni-morava.cz