Vítejte v Břeclavi!


Břeclav, dobře dostupné město na jihu Moravy, leží na řece Dyji blízko hranic s Rakouskem a Slovenskem. Své jméno získala po knížeti Břetislavovi, který zde v 11. století postavil pohraniční hrad, její historické kořeny však sahají až do období slavné Velkomoravské říše.

K velkému hospodářskému rozmachu města došlo zejména po příjezdu prvního vlaku z Vídně v roce 1839. Břeclav se zakrátko stala prvním železničním uzlem v monarchii.

Ačkoli se město, které má asi 25.000 obyvatel, nemůže pochlubit velkým množstvím památek, má jistě co nabídnout. Za zhlédnutí stojí sakrální, židovské i jiné zajímavé budovy, které dokumentují zdejší bohatou historii. Dominantou je zámek přebudovaný za vlády Lichtenštejnů do podoby umělé zříceniny. Na náměstí určitě nepřehlédnete moderní kostel sv. Václava, vysvěcený v roce 1995, a v městské části Poštorná pak kostel Navštívení Panny Marie, postavený z 200 druhů cihel, tvárnic a unikátních glazovaných střešních tašek. Za návštěvu stojí také židovské památky – hřbitov s kaplí a domem hrobníka a synagoga s maurskými prvky v interiéru. V Lichtenštejnském domě je k vidění stálá expozice o působení rodu Lichtenštejnů v regionu a budování Lednicko-valtického areálu, doplněná miniaturami všech staveb.
Milovníci přírody ocení, že Břeclav je obklopena jedinečnými lužními lesy, které v Evropě nemají obdoby. Jestli si chcete užít malebné přírody, vydejte se na 4 km dlouhou cestu na Pohansko – uvidíte krajinu lužního lesa, významné archeologické naleziště, vojenské bunkry z doby první republiky a v neposlední řadě lichtenštejnský lovecký zámeček. Oborou Soutok můžete pokračovat až k soutoku řek Moravy a Dyje.

Ideálním dopravním prostředkem je jízdní kolo – vybrat si můžete hned z několika cyklotras, jež Vás zavedou k překrásným místům v okolí, např. do Lednicko-valtického areálu nebo na soutok řek Moravy a Dyje. Vzhledem k rovinatému terénu jsou cyklostezky nenáročné a vhodné pro všechny věkové kategorie. A až Vás kolo omrzí, vydejte se na plavbu výletní lodí k romantické zřícenině Janova hradu u Lednice!

Břeclav a její okolí jsou zaslíbeným místem také pro rybáře. Dyje je jednou z druhově nejbohatších řek, krásné rybářské zážitky nabízí i vodní nádrže v bezprostředním okolí města.

Břeclav bývá nazývána srdcem Podluží a žije bohatým folklorním životem – lidové krojové zábavy se konají po celé léto a vrcholí tradičními Svatováclavskými slavnostmi na konci září. 
Ze sportovních událostí jmenujme otevírání Lichtenštejnských stezek v polovině května, recesistický červnový závod kol s pevným převodem O dušu, hokejový Memoriál Ivana Hlinky nebo veslařské závody Slovácká regata v srpnu či Vánoční kilometr, plavecké závody v řece Dyji o druhém svátku vánočním..

Buďte v Břeclavi vítáni a ať se Vám u nás líbí!