Hradištěk ve Velkých Bílovicích


Pokud jste viděli český film Bobule, jistě si vzpomenete na kapličku, která se v něm objevila hned v několika záběrech.
Chcete-li si ji prohlédnout na vlastní oči, musíte se vydat do Velkých Bílovic a odtud po silnici směrem na Čejkovice, kudy vede naučně-poznávací stezka.

kaple

Postupně projedete kolem zastávky Rozcesí – hospoda nejstarší částí sklepů uličkou Staré Belegrady, kolem přírodního amfiteátru Křástelka k Machové studni, dále pokračujte sklepní tratí Pod Předníma kolem místa, kde každoročně probíhá Zarážání hory, k Púrynskému kříži. Tady máte dvě možnosti: buď pokračovat rovně, nebo zabočit doleva do sklepní trati Putynky, kde bylo 13. 11. 2010 slavnostně otevřeno nám. sv. Martina s odpočinkovým místem, reliéfem tohoto světce i novou naučnou infotabulí. Tady si můžete odpočinout a prohlédnout si krásné vinné sklípky.  Až touto tratí projedete, dáte se doleva do údolí zvaného Ťuhýkov a dostanete se na rozcestí, na které byste přijeli i kratší trasou, pokud byste u Púrynského kříže neodbočili a jeli rovně. Poté pojedete kolem hráze rybníka Pod Šísary cestou zvanou Ořechová, až se dostanete pod kopec Hradištěk na místo zvané Novosádská studna. Studna, která zde stojí, je hluboká 12 m, na povrchu široká 2 m u ústí jen 1,1 m. Nedaleko odtud bylo objeveno v roce 1976 velkomoravské pohřebiště. Stezka dále vede přes Bucňákovu dolinu cestou lemující kopec Hradištěk, na kterém je zdaleka vidět kaplička. Po dlouhém stoupání se dostanete na rozcestí. Vlevo na kopci je krásně vidět obec Vrbice. Zahnete doprava a přijedete na další rozcestí, na kterém zahněte vpravo ke kapličce na Hradištku a nenechte si ujít unikátní výhled do širokého okolí. Kaplička je zasvěcena sv. Cyrilu a Metoději, sv. Václavu a sv. Urbanu (patronu vinařů). Byla postavena a posvěcena v r. 2003. Veškeré práce byly provedeny svépomocí místních občanů a výdaje byly financovány z místní sbírky.
Z rozcestí u Hradišťku pak můžete pokračovat ve směru stezky na zastávku Šmatláky. Cestou vidíte vlevo vinice ve viniční trati Zadní hora, vpravo viniční trať Přední hora. Ze zastávky Šmatláky pojedete rovně a přijedete do sklepní tratě Belegrady, kde kolem boží muky, která byla postavena jako replika boží muky z ulice Podivínské (ta byla zničena při autonehodě), se dostanete (směrem na Čejkovice) až k proslulým Habánským sklepům. Zde naučně-poznávací stezka končí.
Možná se Vám popis cesty zdá komplikovaný, ale nedejte se odradit! Trasa je dobře označena, a pokud chcete navštívit pouze kapličku na Hradišťku, i k té se snadno dostanete díky všudypřítomným směrovkám. Odměnou vám bude krásný rozhled široko daleko!

Foto:  www.velkebilovice.com