Jak se na Pohansko dostat?


les 

Archeologické naleziště a zámeček Pohansko se nacházejí asi čtyři kilometry jižně od centra Břeclavi, uprostřed hlubokých lužních lesů a v blízkosti soutoku řek Moravy a Dyje.Dostat se sem můžete po zelené turistické trase, nebo po cyklostezce č. 43 (Břeclavské lichtenštejnské stezce) vedoucí po levém břehu Dyje. Cestujete-li autem, jeďte směrem na Lanžhot a na označeném místě (před podnikem Gumotex - Molitan) odbočte vpravo – dojedete pak na odstavné štěrkové parkoviště, odkud již musíte pokračovat cca 2 km pěšky chráněnou oborou Soutok (vjezd autem bez povolení je zakázán!). Lokalita je velmi oblíbeným turistickým cílem a zážitkem je už jen samotná cesta k ní, která vede jedinečnou přírodou, pro niž jsou typické prastaré vykotlané duby a pestrá zvířecí populace. Když budete mít štěstí, můžete zde zahlédnout čapí rodinku nebo jelení, daňčí či černou zvěř.

Paralelně se zelenou turistickou trasou vede Naučná stezka Břeclav – Pohansko – Lány, která má 15 zastavení. Novinkou roku 2012 bude nově vybudovaná naučná stezka Entové – doupné stromy, která upozorňuje na důležitou roli tlejících a odumírajících stromů pro společenstvo lužního lesa. Děti ze ZŠ Slovácká tyto stromy znázornily jako strážce lesa a alegoricky je nazvaly Enty podle Tolkienovy trilogie Pán prstenů.

A kam se můžete vydat z Pohanska?

  • k zámečku Lány, nejjižněji položené stavbě Lednicko-valtického areálu, který nechali Lichtenštejnové vybudovat k loveckým účelům v letech 1810 – 1812 (interiér není veřejnosti přístupný)
  • k hraničnímu kameni na trojmezí České republiky, Slovenska a Rakouska a k soutoku řek Moravy a Dyje (vzdálenost od Pohanska cca 14 km)
  • do nejjižnější moravské obce Lanžhot, centra Dolního Podluží s bohatými lidovými tradicemi
  • zpět do Břeclavi, a to buď stejnou cestou, anebo dále po Břeclavské lichtenštejnské stezce k Františkovu rybníku (možnost rybolovu) a odtud do Břeclavi-Poštorné, kde si nesmíte nechat ujít prohlídku jedné z nejzajímavějších staveb Břeclavi,