Modré Hory (Velkopavlovicko) - kraj vína a rozhleden


Modré Hory zahrnují oblast pěti obcí na Velkopavlovicku – Velké Pavlovice,  Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbice. A proč právě tento název?

pavlovice-vino


„Hora, to je nejenom kopec, ale i dávný výraz pro vinohrad nebo viniční trať. Odedávna se vinice vysazovaly především na jižních svazích kopců. A tyto naše „hory“ se modrají v podvečerním šeru, stejně jako se na podzim modrají vinné keře obsypané úrodou těch nejlepších modrých odrůd. Historii vinařství dokládají v našich obcích mimo jiné i prastaré dlouhé a hluboké vinné sklepy, roztroušené po vesnicích nebo tvořící celistvé lokality. Dalšími dochovanými doklady bohatých kořenů jsou i staré lisovny (presúze), dřevěné lisy a sudy s letopočty, nápisy i ručními ozdobami. Vinné sklepy v řadě obcí dotvářejí osobitý charakter zástavby.“

Zdroj: www.modrehory.cz


Celá oblast je protkána hustou sítí turistických tras a cyklostezek, které mnohdy vedou přímo vinicemi. V létě se zde návštěvníkům otevírají vinné sklípky – a že jich tu je! Velké Pavlovice jsou místem zrodu hned několika odrůd révy vinné, v Bořeticích je malebně rozloženo na 260 sklepů a ve Vrbici, nejvýše položené obci okresu Břeclav, jsou k vidění unikátní sklípky vykopané ve vápencové spraši až v sedmi patrech nad sebou! Možná jste už slyšeli i o recesistické „Svobodné spolkové republice „Kraví hora“ vyhlášené v Bořeticích, která vydala dokonce i vlastní pasy, poštovní známky a platidla. Sportovní vyžití hledejte v Němčičkách – nově je zde otevřená bobová dráha, v létě je k dispozici koupaliště a v zimě lyžování na nejníže položené sjezdovce ve střední Evropě. V kraji v posledních letech vyrostlo také několik rozhleden.

Rozhledna Slunečná – Velké Pavlovice

Rozhledna byla slavnostně otevřena 8. 5. 2009. Leží v nadmořské výšce 225 m n. m., je vysoká 18,6 m a vede na ni 75 schodů. Postavená je z modřínového dřeva a oceli a obklopují ji vinohrady. Dnes je velmi oblíbeným turistickým cílem.
A kam až z rohledny dohlédnete? Severním směrem je obec Němčičky, na severovýchodě uvidíte obec Bořetice s rozhlednou (vzdušnou čarou je rozhledna vzdálena 2,8 km), za Bořeticemi leží obec Kobylí a na vršku vedle Kobylí uvidíte Vrbici. Východním směrem je město Hodonín, na jihovýchodě město Velké Bílovice, jižně zahlédnete město Podivín, za ním Břeclav, kousek za Břeclaví se klikatí hranice s rakouskými sousedy. Jihozápadně můžete shlédnout obce Rakvice a Zaječí. Na západní straně jsou Velké Pavlovice, za nimi spatříte odlesky monumentálních Mušovských jezer s nepřehlédnutelným hřebenem Pálavy, ozdobeným siluetou Dívčích hradů. Kousek od Pálavy, severozápadním směrem, se nabízí pohled na vesničku Starovičky s malou rozhledničkou (vzdušnou čarou vzdálenou 3,8 km).
Rozhledna leží na cyklostezce Modré hory, na kterou se můžete napojit ve Velkých Pavlovicích u zastávky ČD, u obchodního domu COOP nebo u budovy ZUŠ. Vede k ní i turistická trasa značená žlutou barvou. Rozhledna je přístupná celoročně a bez poplatku a nachází se u ní prodejna občerstvení, suvenýrů a slovácký vinný sklípek.

Zdroj: www.velke-pavlovice.cz


Vyhlídka U Obrázku – Starovičky

Vyhlídka, která je vysoká pouhých 7 m, Vás jistě překvapí rozhledem, který se z ní nabízí. Stačí vyjít 7 schodů a můžete se kochat pohledem na Pálavu a Novomlýnské nádrže, okolní obce a rozlehlé vinohrady. Vyhlídka je otevřená od října 2007, leží v nadmořské výšce 263 m n. m. a je celoročně volně přístupná.
K rozhledně se dostanete po Moravské vinné cyklostezce zvané „André“, která vede z Velkých Pavlovic ve směru na Starovičky. Na křižovatce na konci obce se dejte vlevo, minete „Janošků kříž“ a projíždějte kolem vinohradů, dokud rozhlednu neuvidíte po pravé straně.


Rozhledna Kraví hora – Bořetice

Nejstarší rozhledna v „Modrých horách“ byla otevřena v červenci 2006. Leží v nadmořské výšce 269 m n. m., její celková výška je 15 m, a abyste se dostali na vyhlídkovou plošinu, musíte zdolat 57 schodů.
V Bořeticích vyhledejte hotel Kraví hora, kde si můžete odpočinout či zakoupit suvenýry včetně turistické známky, a poté se vydejte za něj a na nejbližší křižovatce odbočte vpravo (pokud ale budete pokračovat rovně či odbočíte vlevo, dostanete se k rozhledně také, ale bude to náročnější). K rozhledně Vás pak dovede Moravská vinná stezka Modrohorská.

Rozhledna Nedánov – Boleradice

Nejvyšší a nejmladší rozhledna na Velkopavlovicku se nachází za obcí Boleradice na vrchu Nedánov. Stojí vedle místa bývalého průzkumného vrtu hlubokého pět a půl kilometru. Ropa sice nebyla nalezena, ale díky vrtu známe přesný geologický profil zdejší krajiny.
Projekt rozhledny navrhl ing. Antonín Olšina. Je postavena do výše 26 m a vede na ni 105 schodů. Uvidíte z ní typickou jihomoravskou krajinu, obklopenou lesy, polem a vinohrady. Na severozápadě je vidět Brno jako na dlani s okolními kopci Drahanské vysočiny, jižnímu směru dominují vrchy Pálavy se zrcadlící se vodní hladinou Novomlýnských jezer pod nimi. Východ a jihovýchod lemují vrcholky Bílých a Malých Karpat, pod nimiž leží obce a městečka slovenského Záhoří. Na severu a severovýchodě vystupují kopce Ždánického lesa s dominantou vrchu Strážov a tmavé zalesněné obrysy Chřibů.
Po Pálavě je Nedánov nejvyšší přístupná turistická vyhlídka na jih od Brna. V Boleradicích je přístupová cesta k rozhledně dobře označena. 
  
Zdroj: www.boleradice.cz

Stezka nad vinohrady - Kobylí

Stezka nad vinohrady byla vybudována v roce 2018 na Kobylím vrchu, mezi místními nazývaným jako Homole. Je to vinicemi osázený kopec s pozvolným sklonem a rovinatým vrcholem a současně nejvyšší bod v širokém okolí. Nachází se v nadmořské výšce 334 m n. m. a je z něj výhled do všech světových stran.

Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je kobylská Stezka nad vinohrady jednou z mála rozhleden v České republice přístupných pro starší nebo handicapované spoluobčany, případně pro maminky s kočárky.

Zdroj: www.kobyli.cz


Foto: město Velké Pavlovic