Turistické oblasti


Břeclavsko a Lednicko-valtický areál

Břeclav a okolí nabízí jedinečné podmínky pro strávení nezapomenutelné dovolené. V Břeclavi vás jistě zaujmou dva netradiční římskokatolické kostely, v tom poštorenském neopoměňte vystoupat na vyhlídkovou věž a rozhlédnout se po okolí.

postorna-kostel 

Přivezte si s sebou kolo nebo si jej zapůjčete v infocentru a vydejte se cyklostezkami po stopách Lichtenštejnů do Lednicko-valtického areálu. Prohlédněte si zámky a přilehlé zámecké areály v Lednici a Valticích, ale neopomeňte ani menší lovecké a okrasné zámečky, které cestou potkáte v lesích. Objevte kouzlo významné archeologické lokality Pohansko a přeneste se do doby slavné Velkomoravské říše. Užijte si jedinečnou atmosféru lužních lesů, v jejichž srdci se nachází i oblíbený výletní cíl – soutok řek Moravy a Dyje. Lužním lesem vede i cesta do malebné obce Lanžhot, jednoho z center regionu Podluží, který žije po celý rok bohatým folklorním životem. Nejste-li fandou cykloturistiky, můžete vybírat z mnoha pěších turistických tras.

zámek Lednice

 

Mikulovsko

Oblast Mikulovska je skutečným turistickým rájem. Z vrcholu Svatého kopečku na okraji Pálavy je nádherný výhled na město Mikulov. Významná městská památková rezervace leží při silnici Brno – Vídeň. Město kulturních hodnot a bohaté historie navštěvují umělci i turisté z celého světa. Vyhlášené je zdejší sochařské sympozium Dílna či tradiční kytarové festivaly, mezinárodní festival pěveckých sborů Kampanila či věhlasné Pálavské vinobraní. Obří sud ve sklepení zdejšího zámku je údajně největší v Evropě. Ve městě je zapsaných přes 220 nemovitých kulturních památek. Dominantou Mikulova je barokní zámek z roku 1719, v historickém jádru města můžete navštívit rodinnou hrobku zdejšího vládnoucího rodu Dietrichsteinů. Ve 14. století byl Mikulov sídlem nejvýznamnější moravské židovské komunity. Proslulý židovský hřbitov se svými asi čtyřmi tisíci náhrobky patří k největším na Moravě.   

Petr Hynek

 

Podyjí

Jižní Moravu a Dolní Rakousko již dávno nerozděluje státní hranice. V těchto místech vznikl jeden společný region, zvaný Podyjí, který kopíruje tok řeky Dyje. Na česko-rakouském pomezí najdeme hned dvě chráněné oblasti – Národní park Podyjí a rakouský Národní park Thayatal. Území kolem toku Dyje přitahuje jak milovníky panenské přírody, tak vyznavače kultury a historie. Na středním toku mezi Podhradím a Znojmem vytváří řeka Dyje hluboké romantické údolí s mnoha meandry, skalními stěnami a svahy porostlými hlubokými lesy. Před soutokem Dyje s Moravou se pak nachází Lednicko-valtický areál, zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Zdroj: brožura Podyjí - kraj vína, hradů, zámků a panenské přírody

 

Modré Hory

Modré Hory, to je svazek pěti obcí na Velkopavlovicku – Velké Pavlovice,  Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbice. 

pavlovice-vino

Celou oblast křižují turistické trasy a cyklotrasy, které často procházejí vinicemi. Milovníci vína ocení, že v létě se přímo na těchto trasách otevírají vinné sklepy – pravidelně se tak děje např. ve Velkých Pavlovicích. Tato obec je známa také svou šlechtitelskou stanicí, kde se zrodilo již mnoho vinných odrůd. Na Bořeticku pozor, vstupujete zde do recesistické „Svobodné spolkové republiky Kraví hora“, kde platí speciální pasy či platidla. Němčičky by neměli minout zejména sportovní nadšenci – v zimě se zde lyžuje na nejjižněji položené sjezdovce ve střední Evropě, v létě je k dispozici koupaliště a celoročně nabízí trochu adrenalinu nová bobová dráha. V nedávné době vyrostlo v Modrých Horách také několik atraktivních rozhleden mezi vinicemi.

pavlovice-rozhledna

 

Hustopečsko

mandlone-2010-02

Severovýchodně od Novomlýnských nádrží se rozprostírá vinorodá oblast Hustopečska. Jedinečné polohy a specifické mikroklima dávají vynikající vína – ta je možné ochutnat například ve stálé vinařské expozici ve sklepních prostorách historického renesančního Domu U Synků (z r. 1579) v centru Hustopečí, města vinic a mandloní. Máte rádi rozhled z výšek? Tak to si v tomto regionu přijdete na své! Nedaleko Hustopečí je nově otevřená rozhledna a v blízkém okolí najdete hned několik dalších.

nadvori-u-synku-zeshora

Text: Petr Hynek
upraveno

 

Podluží

Bohatě vyšívané kroje, umělecká řemesla, folklor, tradice, dobré víno a úrodné pozemky, ukrývající také zásoby ropy a zemního plynu – takové je Podluží, oblast v nejjihovýchodnějším cípu České republiky, na jihu lemovaná lužním lesem a nivou řeky Moravy.

  podluzi-chasa2-web

Tento region s proslulou pohostinností místních lidí a s nejzachovalejšími tradicemi patří k nejkrásnějším koutům země. Dodnes můžete v řadě obcí spatřit, jak desítky mužů ručně staví máju na tradiční krojové hody. A když je vinobraní, vůně burčáku vás zatáhne do nejednoho sklepa zdejších bodrých vinařů. Pokud chcete poznat místní folklor, nenechte si ujít národopisné slavnosti Podluží v písni a tanci, které se konají každoročně v Tvrdonicích. Navštivte jednou fašank, výstavu vína nebo besedu u cimbálu a už se sem budete pořád vracet. 

Text: Petr Hynek

 

Hodonínsko

Nezapomenutelné zážitky nabídne také Hodonínsko. Je obklopeno podlužáckým krajem, kde se stále poctivě dodržují lidové tradice, a vinicemi se sklepními uličkami (např. v Moravské Nové Vsi) či unikátními sklepními komplexy (např. Nechory u Prušánek nebo Petrov). Přímo v Hodoníně můžete zavítat do ZOO nebo relaxovat při lázeňských procedurách. Vyplouvají odsud také lodě po Baťově kanálu. 

batuvkanal