Město při hranicích s Rakouskem, proslulé krásným zámkem a vinařstvím. Valtický zámek byl honosným sídlem rakouských i moravských pánů z Lichtenštejna. Byl proslulý nejen svou krásou, ale i uměním – stačí vzpomenout zámecké divadlo, které ve své době co do významu soupeřilo s vídeňskou scénou.

Valtice-zpredu-2

Valtický zámek, jedna z nejrozsáhlejších barokních staveb na Moravě, byl postaven v letech 1643 – 1730. Kromě několika prohlídkových tras láká návštěvníky v sezóně na různé doprovodné akce (např. výstava čokolády), šermířská představení nebo bylinkovou zahrádku v podzámčí. Navštívit můžete také nově zrekonstruované barokní divadlo.

Valtice a víno – tyto dva pojmy už stovky let nerozlučně patří k sobě. Proslulá je zejména každoroční výstava vín s názvem Valtické vinné trhy, jíž se účastní návštěvníci z celé republiky. Ve sklepeních zámku najdete Národní salon vín, v dalších prostorách je sídlo Národního vinařského centra a také největšího svazu českých a moravských vinařů – spolku Moravín. Známé je také Valtické Podzemí, unikátní komplex propojených sklepů, kde můžete kromě vína ochutnat i vybrané lahůdky s domácím chlebem nebo si prohlédnout malé muzeum přesliček nebo cihel. Střední vinařská škola a Vinařská akademie Valtice, to jsou dvě instituce, které každoročně připravují pro vinařské řemeslo desítky a stovky studentů a sommeliérů. O soukromé vinné sklípky tu taktéž není nouze. Kde jinde máte k vínu blíž než právě tady, ve Valticích?

Text: Petr Hynek
Foto: Ladislav Renner