Vodní radovánky (nejen) na Dyji


bazen.jpg Léto, parné počasí, sluníčko a voda – jak jinak by měla vypadat správná dovolená? Přesvědčíme Vás, že v Břeclavi si vody užijete dosytosti!

Koupaliště

V letních měsících je pro návštěvníky samozřejmě otevřeno letní koupaliště s tobogánem, hřišti pro plážový volejbal a minigolfem, po zbytek roku si pak můžete zaplavat v krytém bazénu. Aktuální informace o otevírací době, vstupném a všech novinkách najdete na www.tereza-breclav.cz.

Řeka Dyje

Řeka Dyje na svém dolním toku (od Novomlýnských nádrží po soutok Dyje s Moravou) spojuje regiony Mikulovska, Lednicko-valtického areálu, Podlužím i dolnorakouský Marchfeld. Protéká rozmanitou krajinou s vinohrady, lužními lesy, romantickými loukami, zámeckým parkem i městskou zástavbou, starými meandry původního koryta i nově zbudovanými regulovanými kanály. Míjí chráněná území, přírodní parky. Protéká krajinou s bohatou historií - na jejích březích žili tajemní Keltové, bojovní Germáni i hrdí Římané, svá hradiště tu v době Velké Moravy zakládali Slované, procházeli tudy rytíři Přemysla Otakara II., kališníci i napoleonovy pluky. Řeka byla svědkem převratných změn celého území za vlády Lichtenštejnů. Období světové války připomíná síť betonových pevností.
Po roce 1990 se významně zlepšila čistota vody, řeka ožila a stala se opět oblíbeným místem rekreantů, vodáků, turistů i rybářů. Kolem břehu vedou zajímavé turistické a naučné stezky i dálkové cyklotrasy. Naleznete zde místa ke koupání, půjčíte si kanoi, svezete se na výletní lodi, chytíte svého kapitálního sumce...

Město Břeclav je s Dyjí neodmyslitelně spjato. Dyje je celoročně sjízdná, mírně tekoucí řeka, která skýtá návštěvníkům mnoho způsobů relaxace - nabízí pohodovou a romantickou plavbu, umožňuje pozorování nejrůznějších druhů fauny, především vodního ptactva, ale také bobrů. 
Chcete-li si řeky Dyje užít aktivně, jste v Břeclavi také správně - využít můžete široké nabídky půjčoven lodí, nafukovacích člunů a kajaků. Zde Vám rádi doporučí vhodné úseky pro jednodenní i vícedenní vodácké výlety, všechny nenáročné a vhodné též pro začátečníky a rodiny s dětmi. Pokud se s tímto sportem setkáváte poprvé, vysvětlí Vám základy, naučí Vás pádlovat a v případě obav zajistí vodácký doprovod. Vybírat si můžete z několika modelů kanoí, kajaků a raftů. Tak ahoj na Dyji!   

Rybaření

Propadli jste kouzlu rybaření? V Břeclavi máte na výběr hned z několika lokalit, kde se dají ryby chytat. Nedaleko cyklotrasy, jež spojuje např. městskou část Poštornou s Pohanskem, leží Františkův rybník, velmi dobře zarybněný  trofejními kapry, někteří z nich mají víc jak 15 kg. Lze si také ulovit sumce či štiku.Chytá se pouze z louky na jednom břehu rybníka, protější strana je zarostlá souvislým porostem rákosu. Rybník je plochý, u hráze má hloubku necelé 3 metry, u vpusti asi 1,5 metru. Dno je bahnité bez jakýchkoli závad. Parkování a bivakování je zajištěno asi 20 metrů od vody. Poplatek se hradí na místě a chytá se formou "chyť a pusť" na tři pruty. 
K dalším rybářským revírům patří např. samotná řeka Dyje nebo Včelínek mezi Břeclaví a Poštornou. Pozor, je třeba mít s sebou platný rybářský lístek z místa bydliště, který na Včelínku či u jiné rybářské organizace předložíte při zakoupení povolenky!

Lužní lesy 

Voda má obrovský význam také pro okolní lužní lesy. O tom, jak ekosystém lužního lesa funguje a jak je zajištěna jeho rovnováha, se můžete dozvědět více např. na naučné stezce lužním lesem, která vede z Břeclavi z Kančí obory po zelené turistické trase k Janovu hradu. Vydáte-li se po této značce na opačnou stranu, dovede vás k dalšímu komplexu lužních lesů na Pohansku v oboře Soutok. Kromě samotné lokality Pohansko, která upoutá široké spektrum návštěvníků včetně rodin s dětmi, míří mnoho cykloturistů k soutoku řek Moravy a Dyje, k nejjižnějšímu bodu celé České republiky.

  2005_10_09_19b.jpg  2007-04-05_14  B__eclav_Kan_____obora.jpg