Zámeček Pohansko


Pohansko-zamek-1

V lokalitě Pohansko se nachází také stejnojmenný empírový zámeček, který zde nechali postavit Lichtenštejnové v letech 1810 – 1812 k loveckým účelům v místech, kde o mnoho staletí dříve stával obranný val slovanského hradiště.

Jedná se o symetrickou plochostropou stavbu s přízemními otevřenými arkádovými křídly,  která má ve střední části jednopatrovou nástavbu. Pod římsou přízemního patra a v čele nástavby jsou kruhové reliéfní medailony a obdélníkové reliéfy se štukovými výjevy inspirovanými antickými příběhy. V kruhových medailonech se odvíjí příběhy, vztahující se převážně k bohyni lovu Dianě. V rámci Lednicko-valtického areálu je výzdoba zámečku Pohansko unikátní tím, že pouze tady můžete v reliéfech kromě mnoha jiných antických hrdinů spatřit také samotného Dia.

Uvnitř zámečku byla instalována expozice dokumentující výsledky rozsáhlých archeologických výzkumů slovanského hradiska, která byla v roce 2010 inovována. V létě roku 2011 dostal nový kabát i exteriér zámečku.
 
V červnu roku 2010 byla před zámečkem slavnostně odhalena socha moravského knížete Rostislava, která měří čtyři metry.


Zámeček s expozicí je pro veřejnost otevřen v období od dubna do října denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. V jeho bezprostřední blízkosti se v průběhu sezóny konají různé kulturní a historické akce či bojové ukázky. Bližší informace a aktuality najdete na stránkách Městského muzea a galerie Břeclav.


Fotogalerie

Foto

Foto

Foto