Dagmar Dvořáčková - vernisáž výstavy

11. 12. 2015, 17:00 - 11. 12. 2015, 17:00


1030-dagmar-dvorackova.jpg

Typ: Výstava

Organizátor: Městské muzeum a galerie Břeclav, tel. č.: 519 324 493, 519 323 050

Místo konání: Synagoga Břeclav

Web: http://www.muzeumbv.cz

Dagmar Dvořáčková maluje přírodě s láskou

 

Městské muzeum a galerie Břeclav připravilo další výstavu v synagoze, která prezentuje tvorbu regionálních umělců. Dagmar Dvořáčková, rodačka z Týnce, dnes žijící a tvořící v Lednici, představí sérii děl, které jak ona sama říká, maluje s láskou k přírodě. Při zhlédnutí jejích maleb je až k neuvěření, že se malbě věnuje teprve velmi krátce, o to víc je obdivuhodné, jak rychle si našla svoji výtvarnou polohu a s jakou jistotou pracuje s barvami a prostorem.

Dagmar Dvořáčková, roz. Kalužíková umění nikdy nestudovala, ani se mu více nevěnovala. Vzpomíná však, že její tatínek – malíř a natěrač byl velmi schopný řemeslník, který při svém povolání vykazoval známky talentu při malbě dekorací. Stejně tak maminka, která se věnovala lidové ornamentální malbě a dokonce i dnes v pokročilém věku tvoří, lidová žudra však už maluje jen na papír. Dagmar Dvořáčková se věnuje zcela odlišnému typu malby. Je velkou milovnicí přírody a květin a právě ty jsou objektem jejího zájmu. Malba přírody, květin a stromů se stala její relaxací, jak říká, když začne malovat, vše kolem ní přestává existovat a ona, ponořená do barev květů a zeleného listí medituje. Po odchodu dětí z rodného domu našla v malování takové zalíbení, že množství obrazů, které zvládne vytvořit je naprosto obdivuhodné.

Kromě obrazů, bude na výstavě možné shlédnout i lidovou malbu maminky Zdeňky Kalužíkové z Týnce a výšivky sestry Jarky Létalové z Břeclavi. Výstava bude zahájena slavnostní vernisáží v pátek 11. 12. 2015 v 17:00 hodin za doprovodu cimbálové muziky Hudci z Podluží pod vedením Luďka Létala. Městské muzeum a galerie Břeclav Vás všechny srdečně zve k nasátí letní atmosféry veselých obrazů a také, k poslední galerijní výstavě roku 2015!