Vernisáž: V. břeclavský umělecký salon

27. 05. 2016, 17:00 - 27. 05. 2016, 17:00


1108-salon2016.jpg

Typ: Výstava

Organizátor: Sdružení břeclavských výtvarníků, tel. č.: 725 385 658 (jednatelka), 608 369 250 (předseda)

Místo konání: bývalý cukrovar - Renahall, Národních hrdinů 22, Břeclav

Web: http://www.dyjaart.cz

Již popáté hostí naše město přehlídku současného umění, která nemá svým rozsahem v regionu konkurenci -  Břeclavský umělecký salon. Ten zahájí slavnostní vernisáží v pátek 27. května pod taktovkou pořádajícího Sdružení břeclavských výtvarníků.

O páté odpolední se opět po roce otevřou prostory tzv. Reny v bývalém cukrovaru. Na 40 umělců z Česka, Slovenska a Dolního Rakouska představí své oleje, akryly, plastiky, grafiky, digitální obrazy, k vidění budou velkoformátové fotky, leptané sklo, keramika, smalty i goblény. Výrazné zastoupení rakouských umělců přinese zajímavý vhled do současných trendů za hranicemi, dokonce i v samotné Vídni, stejně tak nahlédneme k našim slovanským bratrům Slovákům. Organizátoři – Sdružení břeclavských výtvarníků – vystaví svou tvorbu za uplynulý rok, z Česka je doplní několik solitérů. Prestižní post hosta Salonu letos připadne malíři a performerovi Petru Niklovi. Tento rodák ze Zlína patří ke špičce českého moderního umění a plně potvrzuje premisu, že z našeho regionu vzešly výjimečné umělecké osobnosti. Fakt, že na svých toulkách světovými galeriemi zavítá i do Břeclavi, povyšuje již tak nadprůměrnou uměleckou úroveň přehlídky o stupínek výš.

Nově nabízí hostitelé dva termíny pro komentované prohlídky s odborným výkladem o vystavovaných dílech i autorech (neděle 12. a 26. 6.). Další novinkou je celodenní dílna – její účastníci si mohou vyzkoušet některé z vystavených technik a inspirovat se představenými tématy. Vedení opět převezmou břeclavští umělci, a to v pátek 24. 6. od 10-18 hod. Široká veřejnost má možnost se aktivně zapojit do uměleckého dění a dost možná i přinést nové podněty pro časy budoucí…

Výstava je prodejní a vstupné jako vždy dobrovolné. Nutno ovšem podtrhnout, že hlavní partner přehlídky město Břeclav – plně projekt podpořilo a umožnilo jej také dále rozvinout a obohatit. Jako další partneři se podílejí společnosti Racio, Valtické Podzemí, Regraf, Radio Jih a rakouská instituce Kulturvernetzung. Těm všem směřuje náš dík. O to větší je radost místních výtvarníků, neboť Břeclavský salon se stal již dobrou tradicí na odpovídající úrovni s vizionářskou budoucností…

Výstava potrvá do 3. července, otevřeno bude vždy v sobotu a neděli 13-17 hod. Pro školy a jiné zájmové instituce lze sjednat individuální termín v pracovních dnech na tel. 608369250.

Salon zahájí slavnostní vernisáží v pátek 27. května v 17:00 hodin za účasti prominentních hostů i široké veřejnosti.