Adolf Born – 85. narozeniny

13. 06. 2015, 00:00 - 6. 10. 2015, 00:00


368-adolf-born-vyber-z-dila54.jpg

Typ: Výstava

Organizátor: Městské muzeum a galerie Břeclav, Dukelských hrdinů 2747, 690 02 Břeclav, tel. č.: 519 324 493, 519 323 050

Místo konání: Synagoga Břeclav

Web: http://www.muzeumbv.cz

Otevřeno denně mimo pondělí.

Břeclavské muzeum oslaví jubileum Adolfa Borna výstavou jeho díla

 

Břeclavské muzeum přivítá v synagoze významného českého malíře, grafika a ilustrátora Adolfa Borna. Ten se se svým dílem do Břeclavi vrací po pěti letech, aby znovu představil průřez svojí tvorbou, tentokráte při příležitosti svých 85. narozenin.

Adolf Born (*1930) se narodil v Českých Velenicích v rodině železničáře. Po absolvování střední školy nastoupil na pedagogickou fakultu Karlovy univerzity, kde studoval výtvarnou výchovu. Odtud přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde navštěvoval ateliér prof. Antonína Pelce. Svůj výtvarný talent začal nejprve uplatňovat jako ilustrátor, často humorných povídek. Společně s ilustracemi se začal věnovat i karikatuře a záhy se stává velmi známým i za hranicemi našeho státu. Od roku 1960 je znám již po celém světě a za své dílo získává mnoho ocenění.

Doménou Bornova díla je grafika – suchá jehla, lept a litografie. Zejména v poslední jmenované technice dosáhl opravdového mistrovství. Rukopis Adolfa Borna je naprosto originální a nezaměnitelný. Vtiskl podobu známým knižním postavám, např. Mach a Šebestová, Žofka nebo Pipi dlouhá punčocha. Celkem ilustroval více než 230 knih. Jeho dílo není však jen knižní ilustrace, věnuje se i volné tvorbě a dostává se i na filmová plátna, diváci jej znají např. z filmů o básnících.

V Bornových obrazech často vystupují polidštěná zvířata, nebo naopak lidé se zvířecími rysy. Každé dílo v sobě nese notnou dávku narace, často humorný podtext, vždy však milou myšlenku. Mnohdy v nich cítíme i autorovo zalíbení ve starých časech Rakousko-Uherska. Pánové s upravenými kníry a dámy v elegantních kloboucích jakoby doplňují jeho poetické myšlení.

Výběr z díla významného českého umělce Adolfa Borna bude možné shlédnout v prostoru břeclavské synagogy. Výstava bude zahájena slavnostní vernisáží v pátek 12. 6. 2015 v 17:00 hodin. Jménem muzea srdečně zveme všechny obdivovatele díla tohoto velikána české ilustrace!

 

Kurátorka výstavy Mgr. Nina Kuhnová