Moravské dny 2010


Akce připomněla občanům místním i přespolním bohaté dějiny území slavné velkomoravské říše, na kterém se náš kraj rozkládá. Moravské dny byly jedinečnou příležitostí, kdy se Moravané mohli setkat a připomenout si své kořeny. Znalost minulosti místa, kde lidé žijí, totiž přispívá k vlastnímu sebeurčení každého z nás a tím i pocitu životního naplnění.

Obsah projektu
Čtvrtý ročník Moravských dnů probíhal od 25. do 27. června, letos i za finanční podpory Jihomoravské kraje. Jednalo se o 3 denní událost, kterou navštívilo přes 7 tisíc příznivců. Během Moravských dnů se uskutečnilo několik tradičních i netradičních akcí.

V rámci pátečního programu se konalo tradiční vystoupení současných hudebních souborů a jarmark tradičních řemesel a výrobků v podzámčí. Tentýž den byla na zámečku odhalena socha moravského knížete Rostislava a otevřena nová archeologická expozice. Sobotní program zahájilo vojenské představení a průvod městem k místní vodárenské věži, kde k této příležitosti byla veřejně zpřístupněna rozhledna. Vrcholem sobotního večera byla premiéra devadesátiminutového filmu „Moravské letopisy" na plátně před Břeclavským zámkem, po kterém následoval slavnostní ohňostroj. V neděli dopoledne byly pokřtěny plavidla Lodní dopravy Břeclav. Na závěr slavností mohli návštěvníci absolvovat bezplatnou vyhlídkovou plavbu po řece Dyji a odpoledne navštívit zpřístupněné kostely a kaple, včetně prohlídky židovské kaple a nedalekého hřbitova doprovázenou výkladem průvodce.

logo JMK