Na to reaguje systém Fairtrade. Pěstitelé ze zemí globálního Jihu si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojný život. Za své plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.
Princip Férové snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou výrobky s certifikací Fairtrade. Může to být káva, čaj nebo pomerančový džus. K tomu fairtradové banány nebo čokoládové müsli, bábovka s fairtradovým kakaem a cukrem. V rámci odpovědné spotřeby můžeme tyto výrobky doplnit o bio a lokální produkty, abychom podpořili i místní farmáře.
„Těším se opět na setkání s přáteli i lidmi z okolí. Společně touto akcí můžeme dát najevo, že nám záleží na dobrých životních podmínkách pěstitelů u nás i ve světě. Letos akci spojíme i s blešími trhy,” popisuje Zdeňka Černá, která akci organizuje.
Férová snídaně se v Česku koná již po třinácté, vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade. V Břeclavi proběhne po jedenácté, a to od 10 hodin v areálu SVČ Duhovka.
„Férová snídaně je největší česká akce na podporu odpovědné spotřeby. Organizaci tohoto komunitního pikniku zajišťují dobrovolníci: studenti, pedagogové, faráři nebo skauti. Díky jejich zapojení se loni sešlo na celkem 159 místech republiky přes 6600 lidí. Fairtrade není pouze certifikační systém, ale globální hnutí, které spojuje miliony pěstitelů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky s miliony aktivních spotřebitelů,“ uvedl Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.
Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebookové stránce www.facebook.com/ferovasnidane.
Odkaz na facebookovou událost: Férová snídaně v Břeclavi