Břeclavany vozí ekologické autobusy na plyn


DSC_0706.JPG Břeclavská dopravní společnost Bors ve čtvrtek představila nové moderní autobusy na plynový pohon. Ještě téhož dne vyjely do břeclavských ulic.

Bors koupí celkem 14 nových autobusů Scania v hodnotě 90 milionů korun, v první etapě jich bylo pořízeno osm. Za dalších deset milionů byla vybudována čerpací stanice na stlačený zemní plyn (CNG). Modernizace vozového parku byla možná díky partnerství s městem Břeclav a dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

"Díky tomu máme nyní nejen moderní, ale i ekologické autobusy pro městskou hromadnou dopravu. Autobusy mají mnoho bezpečnostních prvků, samozřejmostí je úplná nízkopodlažnost, maximálně usnadňují cestování lidem s nejrůznějším postižením," uvedl při slavnostním představení nových autobusů generální ředitel Borsu František Zugar. Autobusy jsou vybaveny i kamerami, které sledují dění u zadních dveří, k dispozici je i USB připojení, na základě požadavku města byly všechny vybaveny klimatizací.

Nové autobusy jsou individuálně ozdobeny motivy květin. "Chceme tak ukázat, že jsou vstřícnější k životnímu prostředí města, ve kterém žijeme a pracujeme," vysvětlil generální ředitel Zugar.

Provoz nových autobusů zahájili slavnostním přestřižením pásky starosta Břeclavi Pavel Dominik a majitelé firmy Hana a David Mikulečtí.

Břeclavská radnice plynofikaci MHD vítá. „Plynofikace MHD je v souladu se Strategickým plánem rozvoje města. V dubnu 2016 zastupitelstvo města schválilo se společností Bors dohodu o partnerství a vzájemné spolupráci, což jí umožnilo realizovat ambiciózní projekt Ekologická a bezbariérová MHD v Břeclavi,“ doplnil břeclavský místostarosta Svatopluk Pěček.

DSC_0712.JPG