Prioritní je stále obnova inženýrských sítí, proto je pravděpodobné, že první výsadby budou směřovány do okolí obcí nebo do poškozených parků a parkových lesů. Na obnovu prostranství přímo v obcích dojde až po zpracování projektových dokumentací. První výsadby proběhnou už letos na podzim, převážná většina je ale předběžně plánována na příští rok.
„Hrušky mají zájem o celkovou koncepci obnovy zeleně v obci, nejdříve je ale třeba obnovit technickou infrastruktura, především elektrické a plynové vedení,“ připojila se k plánu starostka Hrušek Jana Filipovičová.
Zájem o začlenění do koordinovaného plánu obnovy zeleně má také městys Moravská Nová Ves. „Moravská má značně zdevastovány veřejné prostory, prioritně musíme v místě řešit urbanismus a pracovat na obnově vedení elektřiny a plynu. O společný projekt ale stojíme,“ sdělil starosta Marek Košut.
Zástupci obcí řešili také péči o vysazené porosty poté, co budou do krajiny začleněny. „Jsme rádi, že se obcím podařilo najít společnou řeč a velmi děkujeme Mendelově univerzitě za nabídku koordinace a odborného vedení. Při vypisování dotačního titulu na obnovu zeleně budeme apelovat na ministerstvo, aby součástí podpory byla i následná péče. Je snadné zasadit, složitější je ale uzalévat,“ řekl po setkání místostarosta Břeclavi Jakub Matuška.
Postižené obce už nyní při obnově zohledňují adaptační strategie a v reakci na tornádo padly také požadavky na úpravy zemědělské krajiny. I v této oblasti chtějí obce změnu, ať formou výsadby alejí nebo ambicióznějšími zásahy. Vždy je ale třeba respektovat majetkoprávní vztahy, zní z jihu Moravy.