Obrušování mincí u automatů je k ničemu

Téměř každý jídelní či nápojový automat, automat na jízdenky, parkovací lístky apod. má tzv. „škrábátko mincí“, kde údajně můžete peníz obrousit tak, aby strojem napříště nepropadl. Funguje to vůbec?

V České mincovně v Jablonci nad Nisou tvrdí, že ne. Škrábání je podle odborníků spíš takový psychologický efekt. Ve skutečnosti to, že malinko oškrábneme hranu mince, nemá na měření elektromagnetických vlastností žádný vliv. "Automaty totiž nezajímá, zda je na mincích něco vyražené, zda jsou kulaté, či hranaté, ale jejich hodnotu rozeznávají podle něčeho úplně jiného. Odborně se tomu říká elektromagnetický podpis. Každá mince o stejné nominální hodnotě má svůj "podpis", kterým je přesně stanovené složení a poměr použitých kovů a příměsí. V každém mincovním automatu čidlo, které měří indukci - magnetické vlastnosti mince - a podle toho pozná její hodnotu i to, zda to není cizí měna. Takže stejně rozměrná nebo stejně těžká mince či knoflík propadnou," vysvětluje velitel břeclavských strážníků Stanislav Hrdlička.

A jaká je rada když vám mince propadává? Jednoduchá - minci buďto očistěte od jemné vrstvy nečistot či oxidu na povrchu mechanickým otřením, nebo ji zkuste zahřát v dlani. Jenom toto opatření může ovlivnit naměřené elektromagnetické vlastnosti mince. "Rozhodně to pomůže víc než škrábání po výdejních automatech nebo přilehlých fasádách domů, či zaparkovaných vozidlech," varuje velitel strážníků.