Boj s komáry pokračuje

Současné deštivé počasí vytvořilo příznivé podmínky pro vývoj komářích larev také v prostorách obory Obelisk v katastrálním území Lednice na Moravě. Město Břeclav proto prostřednictvím oddělení zemědělství a ochrany přírody Městského úřadu Břeclav zajistilo další dávku přípravku VectoBac ze zásob krajského úřadu Jihomoravského kraje.

V úterý 18. května byla provedena aplikace přípravku, kterým bylo ošetřeno zhruba 50 hektarů vodních ploch v oboře Obelisk Lednice. V pondělí 24. května ošetřili pracovníci Lesů ČR vodní plochy proti komářím larvám na polesí Soutok. Na základě  doporučení Krajské hygienické stanice aplikovali lesníci přípravek VectoBac na některá místa na loukách a v lesích se stojící vodou, která zde zůstala po nedávném zaplavení vodu z Dyje.

Přípravek VectoBac, který se úspěšně používá již řadu let, účinkuje jen na larvy komárů, na ostatní organismy nepůsobí. Jeho účinná složka, půdní bakterie Bacillus thuringiensis, se přirozeně vyskytuje i v lesních ekosystémech. Důležitým faktorem je správný čas aplikace, ta musí být provedena v období, kdy se larvy komárů nacházejí ve 3. až 4. vývojovém stádiu. Pozdější aplikace už nebývá účinná a na dospělé komáry přípravek nepůsobí.