Břeclav chce odměnit ty, kteří třídí odpad poctivě

Zavést systém, který bude motivovat Břeclavany k třídění odpadu a umožní ocenit ty, kteří třídí poctivě. To je jeden z významných bodů programového prohlášení současné koalice.

„Připravujeme motivační systém sběru odpadu, chceme zlepšit současný systém. Ještě letos spustíme pilotní program svozu přímo od občanů v zástavbě rodinných domů v Poštorné, Staré Břeclavi a Charvátské Nové Vsi. Vytříděný odpad budou lidé dávat do plastových pytlů s čárovým kódem. Zároveň si budou moci na webové stránce zřídit svůj odpadový účet, na kterém si kdykoliv zkontrolují, kolik a jakého odpadu vyprodukovali a na jakou odměnu mají nárok. Kdo bude třídit lépe, získá v dalším roce slevu na poplatku za odpad. Sleva může dosáhnout až 70%. Systém bude dobrovolný. Jsme na společném postupu domluveni s firmou AVE, která stejný systém provozuje v Jílovém u Prahy,“ uvedl místostarosta Jakub Matuška.

Vedení radnice proto navázalo spolupráci s Radkem Staňkou z iniciativy Moje odpadky, který se realizací takových systémů zabývá a v několika obcích a městech už je uvedl do praxe. Svou představu řešení pro Břeclav nastínil na pondělním semináři v Domě školství. Náklady na svoz a likvidaci netříděného odpadu by v uvedených lokalitách (cca 10,5 tisíce obyvatel) mohly klesnout zhruba o 2,9 milionu korun ročně.

Systém se ale bude snažit občany přimět k tomu, aby se snažili vytváření odpadů předcházet - například nákupem v bezobalovém obchodě, darováním starých, ale ještě použitelných věcí, za používání ekologických paliv apod.

Problematika odpadů bude pro města a obce ještě palčivější, až bude schválena novela zákona o odpadech, která by měla snížit množství skládkovaného odpadu v ČR na pětinu. Zároveň zvýší cenu za jednu tunu odpadu na skládce zhruba čtyřnásobně. A to všechno budou muset zaplatit obce a občané. Proto je potřeba minimalizovat množství směsného komunálního odpadu, motivovat občany k lepšímu třídění a ocenit ty, kteří třídí poctivě, aby nedopláceli na ty, kteří jsou k našemu životnímu prostředí lhostejní.

st3.jpg

 14. 5. 2019