Břeclav má nový web

Nový vizuální styl, jednoduché a intuitivní používání a hlavně spousta nových elektronických služeb městského úřadu. To vše propojuje zmodernizovaný web www.breclav.eu, který město Břeclav spouští 28. března. 

Dosavadní webové stránky města fungovaly bezmála deset let. Nyní dostaly zcela nový kabát, převlékly se do modernějšího designu v barvách zelené, žluté a modré. Sladily se tak s mladistvou vizuální identitou města, kterou loni vytvořili designéři z kreativní agentury Little Greta a která Břeclav představuje jako roztančené město i křižovatku cest. Městský web tak získává uživatelsky přívětivější vzhled, který odpovídá současným trendům.

Pozornost se ale při modernizaci věnovala hlavně jeho funkčnosti. Aby lidem sloužil co nejefektivněji, vycházelo se při jeho tvorbě z Google Analytics. Podkladem jsou tedy přesná statistická data o tom, co lidé na webu města nejčastěji vyhledávají, v jaké jeho části tráví nejvíce času, co je aktuálně zajímá. „Tyto trendy budeme sledovat i po spuštění nové verze webu, abychom mohli jeho strukturu nadále přizpůsobovat tomu, co jeho uživatelé nejvíce potřebují,“ uvedl tajemník městského úřadu Břeclav Ivan Kejík. Web působí minimalisticky, aby se v něm Břeclavané snadno zorientovali a rychle našli informace, které potřebují.

Náklady na pořízení nového webu z dílny digitální agentury webProgress s. r. o. dosáhly 357 tisíc korun bez DPH, 95 procent z nich pokryla dotace.

 

Portál občana ušetří cestu na úřad

Nový web je základním kamenem širší digitalizace úřadu. Její součástí je také Portál občana, který má lidem usnadnit komunikaci s úřadem a vyřizování jejich záležitostí. Řadu věcí díky němu lidé zvládnou vyřešit elektronicky z pohodlí domova, aniž by museli osobně na úřad.

„V první fázi nabídne Portál občana lidem dvacet služeb, do budoucna jich ale má být až kolem stovky,“ vypočítal Martin Černý, vedoucí odboru ekonomického, který je autorem celého dotačního projektu elektronizace a na samotné tvorbě webu se podílel.

Lidé přes Portál občana mohou nejen zaplatit povinné platby – například za odpad nebo psa, ale mohou elektronicky získat data z matriky, požádat o řidičský průkaz nebo občanský průkaz, zažádat o nájem obecního bytu, získat výpis z Rejstříku trestů nebo z živnostenského rejstříku a další. Na Portál občana se lidé dostanou jedním proklikem z webových stránek města. I na jeho zřízení město získalo dotaci, která pokryje 95 procent z ceny 898 tisíc korun bez DPH.

 

Pohodlné placení v platebním kiosku

Další novinkou, která ukáže moderní tvář městského úřadu, je platební kiosek ve třetím patře budovy C, kde sídlí matrika nebo agenda občanských průkazů a cestovních dokladů. Tento samoobslužný platební terminál slouží k přímé platbě správních poplatků. Lidé tedy mohou zaplatit kartou či hotově přímo zde a nemusí přecházet přes celý areál městského úřadu na pokladnu.

I platební kiosek v hodnotě 498 tisíc korun je podpořen 95procentní dotací. V druhém pololetí přibude ještě jeden v hlavní budově městského úřadu.

 

 

Projekt „E-ÚŘAD Břeclav“ reg. číslo CZ.03.4.74/0.0/0.0/19_109/0016907 byl spolufinancován z Operačního programu zaměstnanost, prioritní osa OPZ: 4 Efektivní veřejná správa.