Břeclav zkouší proti suchu zavlažovací vaky

Suché a horké letní klima, které v posledních letech sužuje republiku, nutí města přemýšlet jinak než dříve.

"Potřeba výsadby stromů s velkou korunou, která zastíní větší prostory, je nutkavější než kdy dříve. Proto je výsadba dubů nebo javorů a dalších nedílnou součástí nových projektů parkovišť a úprav veřejných prostranství. Mimo to stromy vysazujeme efektivně na místa, která to potřebují, a výsadbu konzultujeme se zahradní architektkou s mnohaletou praxí,“ vysvětluje starosta Břeclavi Pavel Dominik.

Součástí úspěšné výsadby stromů je jejich zálivka. Tu provádí v Břeclavi společnost AVE. Týká se asi pěti set stromů. V tropických teplotách křižuje Břeclav denně několik multikár s kubíkovou nádrží, které zalévají zeleň od brzkého rána do večera. Sucho v kombinaci s teplotami blížícími se nezřídka k pětatřiceti stupňům ve stínu ale i přes řádnou zálivku někdy vykoná své. I přes řádnou péči se tak může stát, že mladý stromek nevydrží a uschne. Takových stromů je ale naprosté minimum, obvykle maximálně cca 1-2 kusy na 40 vysazených. Výjimečně se může stát, že mladý stromek zlomí vítr, seschnutí stromu je možné i proto, že stromky někdo otráví. I to se bohužel někdy děje.

Proti usychání mladých stromků v horkém a suchém počasí nyní společnost AVE ve spolupráci s břeclavskou radnicí nasadila zavlažovací pytle, které od dnešního dne můžete vidět na několik místech v Břeclavi, a které se osvědčily i v jiných evropských městech. „Zavlažovací vaky jsou společným pilotním projektem města a společnosti AVE. Chceme tak eliminovat následky katastrofálního sucha, které letos panuje. Vak funguje jako určitá forma kapkové závlahy, obepne se kolem stromu, napustí se zhruba 60 litry vody a ta potom po dobu až 10 hodin perforacemi ve dně vaku vytéká, vsakuje do země a zavlažuje kořenový systém. Voda se bude do vaků po určité době doplňovat, ale ne každý den, aby stromy nebyly zase přemokřené. Zatím firma AVE koupila třicítku těchto vaků. V případě, že se osvědčí, což předpokládáme, pořídíme vaky na další stromy ve městě. Hadicí nikdy nedokážete dát stromu tolik vody najednou, voda se bez užitku roztéká a vypařuje se. Věřím, že se vaky nestanou terčem vandalů nebo nenechavců, a zůstanou tam, kde mají být,“ doplnil starosta.

Zavlažovací vak foto David Mahovský.jpg