Břeclavan Adam Formánek pomáhá v Jemenu

Jméno Adam Formánek se řadu let pravidelně objevovalo ve výsledcích atletických závodů. Letos tomu tak nebude. Úspěšný sportovec se rozhodl pomáhat prostřednictvím organizace Lékaři bez hranic a odjel na misi do Jemenu.

V Jemenu bude mít na starosti zajištění vody a sanitace v guvernátoru Ibb. Jeho práce bude velmi důležitá, protože i tuto oblast aktuálně sužuje epidemie cholery a pro boj s touto nemocí je zajištění potřebných hygienických podmínek zásadní.

Počet pacientů s cholerou v Jemenu dramaticky narůstá. Lékaři bez hranic proto zřídili centra na léčbu cholery v pěti nemocnicích, kde izolují a ošetřují pacienty s příznaky této nemoci. KKromě toho podporují další zařízení, která provozují místní zdravotnické úřady.

Od začátku války v březnu roku 2015 přestalo v Jemenu v důsledku konfliktu fungovat mnoho nemocnic. Od září 2015 řada dalších nemocnic zavřela své brány, jelikož neměly dostatek peněz na provoz a mzdy. Miliony lidí tam mají jen velmi obtížný přístup ke zdravotní péči. Vzhledem k tomu, jak moc je jemenský zdravotnický systém oslaben, mají Lékaři bez hranic obavy, že místní zdravotnické úřady nebudou schopné šíření cholery zastavit.

Lékaři bez hranic jsou mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace, která pracuje ve více než 70 zemích světa. V Jemenu přímo poskytují pomoc pacientům ve třinácti nemocnicích a dalších více než 25 jemenských nemocnic podporují.

Formánek Jemen.jpg