Břeclavané uctili památku Vladimíra Kowače

První akce v kině Koruna po letních opravách byla poněkud netradiční. Nepromítal se zde žádný film o superhrdinech, ani nebyly k vidění žádné nákladné filmové triky. Skutečné hrdinství ale přítomno bylo.

Československé obec legionářská zde v rámci připomenutí 100. výročí narození plukovníka Vladimíra Kowače uspořádala koncert folkové skupiny Přístav a výstavu o československých letcích RAF ve Velké Británii v období II. světové války, kterou připravil Klub vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF. Nechyběla ani ukázka dobové výstroje.

František Trávníček při zahájení výstavy připomněl životní osudy Starobřeclavana Vladimíra Kowače, který byl účastníkem československého zahraničního odboje během II. světové války. Po okupaci Československa odešel do Polska a pak do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie. V červnu 1940 byl evakuován do V. Británie, kde nastoupil ke 311. čs. bombardovací peruti a absolvoval výcvik na předního palubního střelce. V posádce J. Bernáta se pak účastnil nočních náletů na cíle v okupované Evropě. V roce 1942 absolvoval pilotní výcvik v Anglii a v Kanadě, po němž nastoupil ke 312. čs. stíhací peruti na letounech Spitfire. Po válce byl vyslán na školu učitelů létání v Olomouci a poté do Prostějova, kde byl učitelem na leteckém učilišti. V roce 1949 byl vyhozen komunistickým velením z armády.

DSC_0016.JPG