Břeclavany vozí ekologické autobusy na plyn

Břeclavská dopravní společnost Bors ve čtvrtek představila nové moderní autobusy na plynový pohon. Ještě téhož dne vyjely do břeclavských ulic.

Bors koupí celkem 14 nových autobusů Scania v hodnotě 90 milionů korun, v první etapě jich bylo pořízeno osm. Za dalších deset milionů byla vybudována čerpací stanice na stlačený zemní plyn (CNG). Modernizace vozového parku byla možná díky partnerství s městem Břeclav a dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

"Díky tomu máme nyní nejen moderní, ale i ekologické autobusy pro městskou hromadnou dopravu. Autobusy mají mnoho bezpečnostních prvků, samozřejmostí je úplná nízkopodlažnost, maximálně usnadňují cestování lidem s nejrůznějším postižením," uvedl při slavnostním představení nových autobusů generální ředitel Borsu František Zugar. Autobusy jsou vybaveny i kamerami, které sledují dění u zadních dveří, k dispozici je i USB připojení, na základě požadavku města byly všechny vybaveny klimatizací.

Nové autobusy jsou individuálně ozdobeny motivy květin. "Chceme tak ukázat, že jsou vstřícnější k životnímu prostředí města, ve kterém žijeme a pracujeme," vysvětlil generální ředitel Zugar.

Provoz nových autobusů zahájili slavnostním přestřižením pásky starosta Břeclavi Pavel Dominik a majitelé firmy Hana a David Mikulečtí.

Břeclavská radnice plynofikaci MHD vítá. „Plynofikace MHD je v souladu se Strategickým plánem rozvoje města. V dubnu 2016 zastupitelstvo města schválilo se společností Bors dohodu o partnerství a vzájemné spolupráci, což jí umožnilo realizovat ambiciózní projekt Ekologická a bezbariérová MHD v Břeclavi,“ doplnil břeclavský místostarosta Svatopluk Pěček.

DSC_0712.JPG