Poděkování patří také Nadaci ČEZ, která projekt Zdravého města finančně podpořila. Rikšu budou řídit proškolení dobrovolníci z dobrovolnického centra ADRA Břeclav, kteří si minulý týden v rámci zkušebních jízd cyklorikšu vyzkoušeli.
„Pořízení cyklorikši je součástí dlouhodobého projektu Města Břeclav ke zvyšování mobility seniorů. Dlouhodobě se snažíme pomáhat seniorům s dopravou po městě, začali jsme projektem Břeclav vozí seniory, který je spíš praktického rázu – senioři jej využívají třeba k cestám k lékaři nebo na úřady. Rikša bude ustájena v Domově seniorů a má být spíše volnočasovou variantou, dobrovolníci je mohou vyvézt podél řeky, na zmrzlinu, nebo zavzpomínat na místa, na která by se jinak díky snížené mobilitě dostávali jen velmi komplikovaně. Děkuji všem, kteří se na tomto projektu podíleli,“ řekl místostarosta Jakub Matuška, který se stal také jedním z proškolených dobrovolníků.
Kromě kratších i delších výletů nabídne seniorům také kontakt s mladší generací, protože s vyškoleným řidiči si mohou popovídat a vzájemně si vyměňovat své postoje i příběhy. Cyklostezkami obklopená Břeclav k takovým vyjížďkám doslova vybízí.
Projekt je inspirován celosvětovou iniciativou Cycling without age, která vznikla v Dánsku. Ve světě je cyklorikša oblíbeným vozítkem seniorů a brázdí cesty ve více než desítkách zemí světa jako třeba v Norsku, Kanadě, na Filipínách nebo v domovském Dánsku. Umožňuje seniorům a lidem se zdravotním omezením dostat se na místa, kde byli naposled před mnoha lety, a zpříjemnit jim jejich dny.