PLEJTVÁK

5. 03. 2019, 19:00 - 5. 03. 2019, 21:00


3078-plejtvak-web.jpg

Typ: Divadlo

Organizátor: Kino Koruna Břeclav, U Tržiště 1, 519 370 818, e-mail: kinobreclav@seznam.cz

Místo konání: Kino Koruna Břeclav, U Tržiště 1

Web: http://www.kinobreclav.cz

Doktor Struna, český vlastenec, přispěje zásadním dílem na zakoupení kostry plejtváka myšoka pro právě budované Národní muzeum. Po řadě eskapád – kosti plejtváka je nutno odmastit v nedaleké Ringhofferově továrně – má být skelet konečně umístěn do nové budovy. Tu za Strunou přichází prostředník ředitelství muzea, Malajel, s neradostnou zprávou: kostra se do muzea nevejde, je třeba ji zkrátit o sedm ocasních obratlů. Začíná boj mezi Strunou a Malajelem o sedmero obratlů. Vedlejší dějová linka se pak točí kolem komponování oslavné „Ódy na plejtváka“ a vztahu Strunovy služtičky k mladíkovi Karuzelskému, jenž vlastnoručně pohání druhou pražskou senzaci roku 1893 – kolotoč na Královských Vinohradech (dnes známý jako kolotoč na Letné).
Hra realizovaných metafor české malosti a uměleckých kompromisů (do Národního muzea, jen když se zbavíš obratlů). Aluze jonášovské i mefistofelovské. Téma „zprznění“ se podepíše také na formě hry – odtud její podtitul.
Osoby a obsazení
Doktor Struna – Jiří Pavůček
Magdalena – Petra Kulčárová
Jaroslav Karuzelský – Vladan Polášek
Malajel – Lubomir Krobot
Dobromila – Ingrid Nesvadbová
Režisér – Vladimír Jašek
Nápověda – Markéta Víšková / Kristýna Krobotová
Píseň: „Vítej rybko přerostlá“ uvádíme s laskavým svolením Cabaretu Calembour – Autor hudby: Igor Orozovič, nahrálo Dětské operní studio Ostrava