Čtyři sta stromů už má za sebou prohlídku dendrologů

Zhruba 420 stromů v Břeclavi prošlo v uplynulých týdnech důkladnou prohlídkou. Dendrologický průzkum, který se v této fázi týkal zejména středu města, dvacítku z nich navrhl ke kácení. U dalších pak odborníci navrhli různá pěstební opatření tak, aby se minimalizovalo riziko vývratu či zlomení větví.

„Posudkem prošly stromy zejména na exponovaných místech, jako jsou pěší zóny nebo parky. Naším cílem je nejen zvýšit bezpečnost v lokalitách, kde se pohybuje hodně lidí, ale také chceme mít lepší přehled o zdravotním stavu stromů. Díky tomu pak můžeme efektivněji plánovat péči o zeleň,“ upřesnil místostarosta Milan Klim.

Dendrology vybavené speciálním měřidlem, kladívkem a tabletem mohli lidé potkat například na Smetanově nábřeží, v lokalitě ulic Riegrova, Krátká, Na Zahradách, Lanžhotská nebo Na Řádku, v městském parku a na pěší zóně u gymnázia, ale třeba také na sídlišti Jana Palacha nebo v ulici Národního odboje.

„Průzkum sestává ze dvou částí. Nejdříve se u každého stromu určí taxon, průměr kmene, jeho výška, průměr a nasazení koruny. Z toho je pak možné vypočítat různé veličiny, jako je například odolnost proti vývratu nebo zlomu. V druhé fázi posuzujeme zdravotní stav, vitalitu, poškození chorobami, stabilitu a podobně,“ popisuje dendrolog Jiří Poulík ze společnosti Safe Trees.

Jak doplnil, kontrola prvních více než čtyř stovek stromů dopadla poměrně dobře, navzdory tomu, že zeleň v břeclavském klimatu více trpí přísušky. Zhruba dvacítku stromů dendrologové navrhli ke kácení v různých naléhavostních stupních. To znamená, že je není nutné pokácet ihned v jednom roce, ale v průběhu pěti následujících let. U zbytku stromů navrhli zdravotní nebo bezpečnostní řez, tedy ořez suchých či zalomených větví. V návrzích jsou i speciální zásahy, jako je snižování těžiště stromu a podobně.

Technické služby pečují v Břeclavi o zhruba osm tisíc stromů. Každý z nich by měl projít dendrologickým průzkumem nejméně jednou za deset let. „V letošním roce bychom chtěli zkontrolovat ještě dalších asi šest stovek stromů,“ vypočítal ředitel Technických služeb Karel Osička. Postupně se bude pokračovat tak, aby dendrologové viděli stromy ve všech městských částech. „Posudky stanovují pěstební opatření a doporučení tak, aby strom byl v dobré kondici co nejdéle a plnil všechny své funkce. Také nám tyto posudky umožní aktualizovat plán péče o stromy, tedy efektivně plánovat finance, personální zdroje a technické kapacity,“ doplnil Osička.