Energetické úspory v Břeclavi

V době energetické krize se Břeclavi vyplatilo, že dlouhodobě snižuje spotřebu energií v rámci energetického managementu. Letos získalo Město Břeclav cenu za nejlepší EPC* projekt, v rámci kterého dochází kombinací energetických opatření k dalším úsporám v energeticky náročných provozech. Počítá se s instalacemi fotovoltaických panelů na střechu zimního stadionu, budovu městského úřadu, městské policie nebo na nové koupaliště. Dlouhodobá spolupráce v rámci projektu energetického managementu přináší už nyní úspory na zimním stadionu, kde jsou nainstalovány nová šetřící LED světla.

 

 „S ohledem na energetickou krizi jsme všichni nuceni přizpůsobit se nepříjemné situaci. Jsme na stejné lodi, takže stejně jako domácnosti, i my hledáme úspory, kde se dá. V městských budovách snižujeme teplotu na 20 stupňů, plánujeme ztlumení lamp veřejného osvětlení tam, kde je to možné, protože zvýšené náklady v souvislosti s nárůstem cen za energie zvednou výdaje rozpočtu města v příštím roce o více než 50 milionů korun,“ vypočítává rychlá úsporná opatření vedení města. K úsporám postupně dochází také ve všech městských sportovních zařízeních, vždy ale s ohledem na to, aby zůstal pro uživatele zachován standard, kvůli kterému děti i dospělí sportovní zařízení navštěvují.

 

V městském parku i letos společně rozsvítíme tzv. velký vánoční strom a zachováno zůstane také vánoční osvětlení kašen a stromů v parku, které navodí tu pravou atmosféru Vánoc. Svítit budou také vánoční stromy ve všech městských částech - v parku ve Staré Břeclavi, v Poštorné u knihovny a v Charvátské Nové Vsi v Tyršově sadu - a vánoční atmosféru podpoří také menší stromečky u škol v jednotlivých částech města, u kterých mohou děti zazvonit na Ježíška a poslat mu svá přání. Aby nebyly náklady na Vánoce při aktuálních cenách tak vysoké, výjimečně letos nebudou vánočně ozdobeny sloupy veřejného osvětlení, a v průběhu listopadu také skončí osvětlení památek ve městě.

 

Opatření budou pokračovat v další fázi obnovy veřejného osvětlení za úspornější, kde vykazují nově instalované lampy zhruba 70% úsporu. V Břeclavi se podařilo vyměnit už více než 300 svítidel, do konce roku to bude dalších více než 650, takže letos Břeclav zmodernizuje téměř třetinu světelných bodů. Pokračuje také výměna světel za LED svítidla, na které se podařilo letos získat dotaci. Zároveň finišuje realizace opatření na základních školách, kde se postupně instalují úsporná světla a mění se hlavice u topení.

 

*Projekty EPC = Energy Performance Contracting

V Břeclavi, 7. 11. 2022