Férová snídaně v Břeclavi

V sobotu 11. května 2024 se v Břeclavi uskuteční komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě – Férová snídaně. SVČ Duhovka se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřili svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a musí čelit dopadům klimatické změny.

Na to reaguje systém Fairtrade. Pěstitelé ze zemí globálního Jihu si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojný život. Za své plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.

Princip Férové snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou výrobky s certifikací Fairtrade. Může to být káva, čaj nebo pomerančový džus. K tomu fairtradové banány nebo čokoládové müsli, bábovka s fairtradovým kakaem a cukrem. V rámci odpovědné spotřeby můžeme tyto výrobky doplnit o bio a lokální produkty, abychom podpořili i místní farmáře.

„Těším se opět na setkání s přáteli i lidmi z okolí. Společně touto akcí můžeme dát najevo, že nám záleží na dobrých životních podmínkách pěstitelů u nás i ve světě. Letos akci spojíme i s blešími trhy,” popisuje Zdeňka Černá, která akci organizuje.

Férová snídaně se v Česku koná již po třinácté, vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade. V Břeclavi proběhne po jedenácté, a to od 10 hodin v areálu SVČ Duhovka.

„Férová snídaně je největší česká akce na podporu odpovědné spotřeby. Organizaci tohoto komunitního pikniku zajišťují dobrovolníci: studenti, pedagogové, faráři nebo skauti. Díky jejich zapojení se loni sešlo na celkem 159 místech republiky přes 6600 lidí. Fairtrade není pouze certifikační systém, ale globální hnutí, které spojuje miliony pěstitelů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky s miliony aktivních spotřebitelů,“ uvedl Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.  

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebookové stránce www.facebook.com/ferovasnidane.

Odkaz na facebookovou událost: Férová snídaně v Břeclavi