Jak na mimořádné události? V Břeclavi se předávají přeshraniční zkušenosti

Povodeň, vichřice, sesuv půdy, ale i extrémní sucho, pandemie, hromadná dopravní havárie, únik chemických látek nebo například teroristický útok. Mimořádné událostí mohou mít celou řadu podob. O tom, jak při nich postupovat, aby dopad na obyvatele byl co nejmenší, se právě dnes mluví v zasedacím sále břeclavské radnice na česko-slovenské konferenci nazvané Mimořádné události a ochrana obyvatelstva.

Břeclav na ní prezentuje nový varovný a informační systém, který je těsně před dokončením. „Všichni víme, že nastávají klimatické změny. Čím dál častěji se potýkáme s živelnými pohromami. Před čtyřmi lety nás zasáhlo tornádo, loni v září přišly povodně. Je důležité, aby při takových událostech byli občané kvalifikovaně informováni,“ zdůraznil význam varovného systému starosta Břeclavi Svatopluk Pěček.

Jak doplnil místostarosta Jakub Matuška, systém bude funkční i ve chvíli, kdy nepůjde elektřina nebo internet, což je jeho obrovskou devizou. „Jeho součástí je patnáct nových elektronických sirén, instalace hladinoměrů a meteostanic, které nám poskytnou aktuální data o hladině vody, stavu ovzduší, množství srážek a podobně, vzniká také nová krizová místnost na městském úřadě,“ vysvětluje.

Břeclav na varovný a informační systém získala dotaci z programu Interreg ve spolupráci se slovenským městem Čadca, které díky ní pořizuje obdobný systém. Nejen odtud přijeli na konferenci slovenští hosté, aby předali své zkušenosti se zvládáním mimořádných událostí. Poslechnout si je přišli třeba i starostové obcí, studenti Střední školy manažerské a zdravotnické v Břeclavi, zástupci vězeňské služby, břeclavské nemocnice a další.

V sále radnice hovořila nejen o varování a vyrozumění obyvatelstva Policie České republiky či zástupci Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Řeč byla o spolupráci složek integrovaného záchranného systému na české i slovenské straně hranice. Dobrovolní hasiči z obou zemí představili spolupráci v pohraničí, mluvilo se i o koordinaci dobrovolníků při mimořádné události, jak ji vidí jihomoravský Dobrotým.