Kamery strážníků dohlédnou i na nádraží

Městská policie bude mít dohled nad výpravní budovou železniční stanice i nad nádražními peróny. Umožní to propojení kamerového systému Správy železnic a městského kamerového systému, který spravují strážníci.

Lokalita nádraží a jejího okolí je spojena s vysokou koncentrací lidí a obyvatelé ji dlouhodobě označují za místo, kde se necítí příliš bezpečně. Momentálně strážníci skrze kamery vidí pouze přednádraží, prostory samotné výpravní budovy či nástupišť už nikoliv. Spolupráce se Správou železnic by to měla změnit.
„Jednání o propojení kamerových systémů se vedla už při rekonstrukci výpravní budovy před čtyřmi lety. Umožnilo by to strážníkům efektivněji předcházet a včasně reagovat a zadokumentovat všechna protiprávní jednání, ale také odhalovat nelegální migraci a včas reagovat na mimořádné události,“ uvedl starosta Břeclavi Svatopluk Pěček.
Aktuálně by břeclavské nádraží mohlo hrát důležitou roli také při odhalování pachatelů kriminality v mezinárodních rychlících, u které došlo za poslední rok k výraznému nárůstu.
„Díky analytice a chytrým funkcím kamerového systému budeme moci pachatele ztotožnit a zdokumentovat rozsah jejich činnosti. Musíme však vidět jejich pohyb na perónech a ve výpravnách, kde vyčkávají,“ vysvětluje přínos nádražních kamer pro odhalování trestné činnosti velitel Městské policie Břeclav Stanislav Hrdlička.
Podle dohody se Správou železnic by kamery v železniční stanici mohly být s městským kamerovým systémem propojené na začátku příštího roku. Do té doby bude vyřešena důsledná softwarová ochrana, která má minimalizovat riziko, že se z jednoho datového prostředí do druhého dostane jakákoliv kybernetická hrozba.
Břeclav je totiž specifická. V jiných městech Správa železnic kamery, které mají zásadní vliv na bezpečnost cestujících, odepne ze svého systému a přepne je výhradně na městskou policii. Zcela je tedy vymezí ze své technologické datové sítě. V Břeclavi se ale Správa železnic kamer vzdát nemůže. Stanice je dálkově řízená z Přerova a dispečeři musí vidět pohyb na peronech i ve stanicích – mimo jiné i z důvodu přestupních vazeb. Je tedy nezbytné dosáhnout stavu, kdy kamery budou sledovat jak železničáři, tak strážníci, a to vyžaduje mnohem vyšší důraz na kybernetickou bezpečnost.