Dálkové cyklotrasy

Kromě husté sítě místních cyklostezek protíná město Břeclav hned několik dálkových cyklotras. Pokud naším regionem jen projíždíte a máte před sebou ještě dlouhou cestu, jistě uvítáte tipy, kudy se dál vydat. Můžete vybírat např. z těchto tras:
  • Beskydsko-karpatská magistrála
  • Moravská stezka (Moravsko-slezská dálková cyklotrasa)
  • Greenways Praha - Vídeň
  • Česko-rakouská příhraniční stezka
  • EuroVelo 9: Balt - Jadran (Jantarová stezka)
  • EuroVelo 13 (Stezka železné opony)

Beskydsko-karpatská magistrála

Trasa: Břeclav – Hodonín – Vsetín – Český Těšín
Délka trasy: 276 km
Náročnost: středně náročná
Popis trasy: Cyklotrasa vede podél hranic se Slovenskem ze slováckého Podluží do Bílých Karpat, luhačovickým Zálesím na Valašsko a pod úpatím Beskyd do Slezské nížiny.

Cesta začíná poklidně, v první fázi vede krásnými lužními lesy a poté po proudu Moravy. Za Strážnicí pak začíná mírně stoupat, dokud se nedostane k Lopeníku (912 m) v podhůří Bílých Karpat. Další kopce čekají cykloturisty u Vsetína a Valašské Bystřice. Následně musíte vystoupat do Rožnova pod Radhoštěm a na Pustevny, poté se cesta svažuje dolů k Čeladné. Odtud trasa sleduje hranice Chráněné krajinné oblasti Beskydy a pokračuje dále k Ćeskému Těšínu.
Z Břeclavi se vyjíždí po cyklotrase č. 43 směrem na Lanžhot a Mikulčice, kde se číslo trasy mění na 45. Z Hodonína cesta pokračuje jako trasa č. 47 až do Strážnice, kde se napojuje na trasu č. 46. Ta Vás spolehlivě dovede až do Českého Těšína. 

Moravská stezka

Trasa: Lednicko-valtický areál – Podluží – Slovácko – Kroměřížsko – Olomoucko – Horní Pomoraví – Jeseníky
Délka trasy: 310 km
Popis trasy: Cyklotrasa, která spojuje Jeseníky s jižní Moravou. Začíná na česko-polských státních hranicích a je vedena nádhernými partiemi Jeseníků. Od Hanušovic sleduje tok řeky Moravy, prochází lužními lesy litovelského Pomoraví a přichází do hanácké metropole Olomouce. Dále je vedena přes Hanácké Athény - město Kroměříž, a podél Baťova kanálu až do vinařské oblasti jižní Moravy a Lednicko-valtického areálu.

ETAPA 1 - KRAJINOU JESENÍKŮ

Celková délka této etapy je 79,8 km. Cyklistické putování zahájíme v malebné hraniční obci Mikulovice – můžete se tam dopravit vlakem z Jeseníka, kam vedou přímá vlaková spojení z Brna, Olomouce, Zábřehu na Moravě či Krnova. V Mikulovicích si prohlédněte nejmonumentálnější církevní stavbu na Jesenicku – kostel sv. Mikuláše. Mírným stoupáním se vypravte po stezce do Písečné a přes Českou Ves do Jeseníka. V Písečné si můžete udělat výlet po modré turistické značce k jeskyním Na Špičáku. V České Vsi doporučujeme vyhlídku na Čertových kamenech, ke které vede modře značená turistická trasa.
Více informací o trase na: https://www.moravskastezka.cz/etapa-1

ETAPA 2 - LITOVELSKÝM POMORAVÍM
Celková délka druhé etapy je 55,3 km. Druhá etapa naší trasy bude z převážné části procházet chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví, která má za cíl ochranu přirozeného meandrujícího toku řeky Moravy a okolních lužních lesů. Litovelské Pomoraví patří mezi jedinečné evropské oblasti, místní mokřady jsou chráněny Ramsarskou úmluvou. Rostou zde vzácné druhy rostlin a významný je rovněž výskyt ptactva.
Více informací o trase na: https://www.moravskastezka.cz/etapa-2-litovelskym-pomoravim

ETAPA 3 - DO HANÁCKÝCH ATHÉN
Celková délka třetí etapy je 44,3 km. Třetí etapa nás provede z posledního města druhé etapy Olomouce krajinou úrodné Hané, přes historická městečka až do hanáckých Athén – města Kroměříže. Budeme sledovat cyklotrasu č. 47. Nejprve projedeme Smetanovy sady, poté pojedeme po nové cyklostezce na Schweitzerově ulici, kolem rybníku Hamrejz a přes místní část Nemilany. Přes obce Kožušany-Tážaly, Blatec a Charváty se dostaneme do Dubu nad Moravou s poutním chrámem Očišťování Panny Marie.
Více informací o trase na: https://www.moravskastezka.cz/etapa-3-do-hanackych-athen

ETAPA 4 - PODÉL BAŤOVA KANÁLU A MORAVY
Celková délka čtvrté etapy je 33,3 km. Na čtvrté etapě naší cesty nás povedou převážně komfortní cyklostezky na březích řeky Moravy. Nejprve projedeme obcí Kvasice se zámkem, který je veřejnosti nepřístupný, poté již nás čeká průmyslové centrum Otrokovice. Zde se nám nabízí možnost prodloužit si výlet a vyrazit do krajské metropole, kterou je baťovský Zlín.
Více informací o trase na: https://www.moravskastezka.cz/etapa-4-podel-batova-kanalu-a-moravy

ETAPA 5 - UHERSKÉ HRADIŠTĚ - HODONÍN
Celková délka páté etapy je 44 km. Z posledního města čtvrté etapy Uherského Hradiště se vydáme do Kunovic, kde můžeme navštívit Letecké muzeum. Kdo nechce projíždět městem a nevadí mu, že se tak vyhne Kunovicím, může vyrazit směrem na Kostelany a na stezku se zase napojit v Ostrožské Nové Vsi, kde budeme projíždět areálem místních sirnatých lázní. Dominantou Uherského Ostrohu je renesanční zámek s arkádovým nádvořím. Zámek nabízí prohlídkovou trasu s výstupem na věž, dále je možné si prohlédnout galerii či sestoupit do podzemí zámku – do expozice Křišťálová jeskyně.
Více informací o trase na: https://www.moravskastezka.cz/etapa-5-uherske-hradiste-hodonin

ETAPA 6 - HODONÍN - BŘECLAV
Celková délka šesté etapy je 51,3 km. Poslední etapa naší cesty směřuje po cyklotrase č. 4 až do Břeclavi. Trasa je z posledního města páté etapy Hodonína vedena na jih krásnou krajinou a kopíruje tok řeky Moravy. Ještě před soutokem Moravy a Dyje nás stezka odkloní a začne zase směrovat k severu, směrem na Břeclav.
Poslední významnou pamětihodností na naší cestě bude zámeček Pohansko se staroslovanským hradištěm. Zámeček je součástí staveb Lednicko-valtického areálu, který je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Více informací o trase na: https://www.moravskastezka.cz/etapa-6-hodonin-breclav

Zdroj: https://www.moravskastezka.cz/uvod

Greenways Praha – Vídeň

logo.png 

Trasa: Praha - Týnec nad Sázavou - Nevelkov - Sedlčany - Sedlec-Prčice - Tábor - Planá nad Lužnicí - Jindřichův Hradec - Nová Bystřice - Slavonice - Uherčice - Vranov nad Dyjí - Šatov - Hevlín - Mikulov - Valtice - Poysdorf - Lanzendorf - Wolkersdorf im Weinviertel - Vídeň 
Délka trasy: 470 km
Popis trasy: Greenway Praha-Vídeň je cyklistická a pěší trasa mezi Prahou a Vídní. Na kole či pěšky můžete poznat krok za krokem unikátní krajinu a její historii včetně památek světového dědictví UNESCO, architekturu i přírodu v jedinečném spojení. Objevte s námi historická města a vesničky, navštivte romantické hrady, středověké kláštery, zakuste atmosféru starých židovských hřbitovů, vyzkoušejte tradiční řemesla v některé ze starých dílen či vychutnejte dobré moravské víno ve vinných sklepích.
Na páteřní trasu navazují další tématické okruhy - Greenway Rožmberského dědictví, Greenways Lichtenštejnského dědictví či Greenway řemesel a vyznání.
Z Prahy – Újezda až do Lomu u Tábora běží po trase č. 11, z Lomu přes Jindřichův Hradec až do Slavonic nese číslo 32, ze Slavonic do Hevlína č. 48, z Hevlína do Nového Přerova č. 4, z Nového Přerova do Sedlece č. 41 a ze Sedlece na hraniční přechod ve Valticích využívá trasu č. 411.

NOVINKA!!!

Úsek z Mikulova (přes Březí, Dobré Pole a Novosedly) do Nového Přerova a přes rakouské území zpět byl v roce 2012 nově upraven jako okružní stezka „Na kole k sousedům“. Nenáročná trasa měří 27 km, její povrch byl kompletně opraven a nesetkáte se zde s motorovými vozidly. Na rakouské straně se dostáváte do oblasti severního Weinviertelu, v obci Wildendürnbach můžete navštívit místo zvané Galgenberg se 184 vinnými sklepy, bylinkářskou obec Neuruppersdorf, dále Pottenhofen s malebnými zákoutími s vinnými sklepy nebo tzv. „Jihomoravský kříž“ s vyhlídkou poblíž Kleinschweinbarthu.
Trasa je vhodná též pro inline bruslaře!

Zdroj: https://www.prahaviden.cz/Uvod.aspx a https://www.greenways.cz/Greenways-v-CR/Greenway-Praha-Viden

Česko-rakouská příhraniční stezka

Trasa: Lednicko-valtický areál - Šatov - Slavonice - Landštejn - rybníky u Chlumu - Novohradské hory - Lipno - Schwarzenberský kanál - Černý kříž (Volary)
Délka trasy: 350 km
Popis trasy: Česko-rakouská příhraniční stezka je středně náročná a vede z jižních Čech na jižní Moravu. I pro ni platí kompletní žluto-černé značení. Začíná na šumavském Černém kříži poblíž Volar a končí v Břeclavi.
Z Černého kříže do Horního Dvořiště vede po trase číslo 1023/1033, z Horního Dvořiště do Českých Velenic po č. 34, z Českých Velenic do Chlumu u Třeboně po č. 341, z Chlumu do Peršláku po č. 322, z Peršláku do Slavonic po č. 32, ze Slavonic do Hevlína po č. 48, z Hevlína do Nového Přerova po č. 4 a z Nového Přerova do Břeclavi po trase číslo 41.
Ve svém počátku vede malebnou krajinou u Schwarzenberského kanálu a po úbočích na pravém břehu vodní nádrže Lipno. Pak pokračuje Novohradskými horami, přetíná horní tok Lužnice, míjí rybníky u Chlumu a zvlněnou krajinou míří kolem Landštejna do Slavonic. Na další cestě ji čeká Podyjí s vinicemi kolem Šatova a konečně romantický Lednicko-valtický areál.

EuroVelo 9: Balt - Jadran (Jantarová stezka)

EV9_LOGO_100.jpg

Trasa: Františkův rybník – Poštorná – Břeclav – Kančí obora – Lovecký zámeček – Lednice – Lednické rybníky – Nový dvůr – Tři Grácie – sv. Hubert – Rendez-vous – Valtice – Úvaly - Sedlec – Mikulov – Březí – Nový Přerov – Novosedly – Stará hora – Brod nad Dyjí – Pasohlávky – ATC Merkur – Ivaň – Vranovice – Židlochovice – Blučina – Opatovice – Modřice, Olympia – Brno (Černovice-Zábrdovice-Obřany) – Bílovice nad Svitavou – Adamov – Blansko – Skalní mlýn – Šošůvka-Sloup – Repechy – Remešský žleb
Délka popsané trasy: 167 km
Cyklotrasy: Lichtenštejnská knížecí, 42A, 42, 5045, 411, 41, 4, 5, 5075 + vlastní značení
Popis trasy: Cyklotrasa EuroVelo 9 – Jantarová stezka – prochází v délce bezmála 1.930 km v severojižním směru napříč střední Evropou od baltského přístavního města Gdaňsku po jadranskou Pulu. Českou republiku a Jihomoravský kraj křižuje ve směru tradičního vedení Jantarové stezky (cyklotrasy č. 5) a stezky Brno – Vídeň (cyklotrasy č. 4), i když se od nich místy lehce odchyluje. Na rakouské pokračování trasy navazuje až u Poštorné, a proto je do Moravského úseku zahrnuto Mikulovsko a Lednicko-valtický areál, čímž tato evropská páteřní trasa prochází téměř všemi nejvýznamnějšími turistickými regiony jižní Moravy.  

Zdroj a další informace o stezce na: https://www.greenways.cz/EuroVelo/EuroVelo-v-CR/EuroVelo-9.aspx?lat=49.55272014573308&lon=16.32577415000002&z=7

EuroVelo 13 (Stezka železné opony)

ICT_LOGO_100.jpg

Trasa: Reintal/Poštorná – Boří dvůr – Valtice – Úvaly – Sedlec – Mikulov – Wildendürnbach – Laa an der Thaya – Hevlín – Dyjákovice – Hrádek – Jaroslavice – Seefeld – Aberndorf – Retz – Šatov – Popice – Kraví hora – Znojmo – Makovice – Kuvík – Čížov – Hardegg – Felling – Bergwerksee – Šafov – Stálky – Uherčice – Vratěnín
Délka popsané trasy: 182,5 km
Cyklotrasy: Greenway-Praha-Wien, Moravská vinná, Znojemská vinařská, 5000, 5003, 48
Popis: Cyklotrasa podél železné opony (Iron Curtain Trail, ICT) ve své délce bezmála 10.000 kilometrů prochází napříč celou Evropou od Barentsova moře na norsko-ruské hranici až na Bospor u turecko-bulharské hranice. Je třináctou trasou dálkových evropských cyklotras EuroVelo a prochází tzv. zeleným pásem Evropy (European Green Belt), který vznikl sekundárně jako výsledek přísně střežených hranic Železné opony a nyní zahrnuje množství národních parků a území s chráněnou přírodou.
V prostoru Jihomoravského kraje kopíruje moravsko-rakouskou hranici střídavě na jedné i druhé straně a pomáhá nahlédnout do kraje na obou stranách dříve nepropustné hranice. 

Zdroj a další informace o stezce na: https://www.greenways.cz/EuroVelo/EuroVelo-v-CR/EuroVelo-13?lat=49.459557103675884&lon=14.947989999999978&z=7