Legiovlak navštíví Břeclav

Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích opět vyrazil na pouť po Čechách, jeho další zastávkou v jubilejním roce 100. výročí vzniku Československé republiky bude Břeclav, kde ho můžete zdarma navštívit od 31. července do 4. srpna.

Legiovlak připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Připomíná, že vznik Československé republiky stál na životech a odvaze legionářů, kteří s myšlenkou samostatného státu Čechů a Slováku bojovali prakticky po celém světě a na všech bojištích první světové války.

„V roce, kdy si připomínáme 100. výročí vzniku naší republiky a konec jedné z nejstrašnějších válek všech dob, je návštěva Legiovlaku ideální příležitostí, jak si tyto významné události připomenout. Legiovlak má tu výhodu, že za ním nemusíte nikam cestovat a přijede až do vašeho města,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100 a dodává: „ V Břeclavi bude od 31. července do 2. srpna přímo na nádraží, 3. a 4. srpna v areálu továrny FOSFA.

Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma, každou celou hodinu pak probíhají komentované prohlídky s průvodcem. Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 5 000 karet legionářů.

Novinkou letošní sezony je expozice věnovaná loutkovým divadlům československých legionářů, kterou poskytlo Muzeum loutkových kultur z Chrudimi. „V promítacím voze, kde jinak běží ještě dokument o legiích, je nově vystaveno 10 originálních marionet, se kterými hráli přímo na frontě italští legionáři bratři Kopečtí, pravnuci patrona českého loutkařství Matěje Kopeckého,“ říká Charfreitag a dodává: „Legionáři nebyli jen stateční bojovníci, ale uměli se postarat i o kulturu a zábavu ve svém volném čase, čímž si dobývali uznání a obdiv civilistů i spolubojovníků.“ V úterý 31. července přímo na Legiovlaku v Břeclavi sehrají loutkoherci divadla Buchty a loutky Radek Beran a René Krupanský hru Václava Živsy z roku 1918 nazvanou Zkáza tvrdého meče inspirovanou tehdejšími válečnými událostmi a parodující některé z protagonistů Velké války, zejména německého císaře Viléma Viléma II., přezdívaného Krvavý pes. Vstup je zdarma a určitě stojí za to představení navštívit. Představení se koná v časech 10.00, 13.00, 15.00.