Nemocnice sice má spolehlivou dárcovskou základnu, v posledních letech však nestačí počet nových dárců krve vyrovnat jejich úbytek daný věkem či nemocemi. Zařízení navíc bojuje s konkurencí soukromých společností, které odebírají plazmu a nabízejí za ni finanční úplatu, zatímco nemocnice za krev neplatí.
„Chceme zdůraznit etický rozměr dárcovství, kdy mohou lidé darováním své krve nezištně pomoci jinému. Proto jsme se do kampaně nemocnice připojili i my a dárce odměníme bezplatnými vstupy na naše sportoviště, například koupaliště či zimní stadion,“ shrnuje postoj města starosta Svatopluk Pěček.
První akcí, ke které se město připojuje, je Valentýnské darování, které hematologicko-transfuzní stanice v břeclavské nemocnici hostí 15. a 16. února. Na dárce zde čeká spousta odměn ve formě různých dobrot, poukazů na nákup nebo zmiňovaných vstupenek na plavání či bruslení. Další náborové akce by měly následovat v průběhu roku.
Hematologicko-transfuzní oddělení najdou lidé v pavilonu H, v přízemí Nemocnice Břeclav. Darovat krev mohou zájemci mezi osmnácti a pětašedesáti lety, kteří jsou zdraví, netrpí alergií a váží alespoň padesát kilogramů.
Krev hraje v současné medicíně nezastupitelnou a stále rostoucí roli. Nelze ji uměle vyrobit. Je třeba například při těžkých úrazech, řadě operací či léčbě otrav. Celoživotně jsou na ni odkázání například lidé léčení umělou ledvinou či lidé se zhoubnými nemocemi krve. Léky z krve vyrobené jsou nezbytně nutné pro nemocné s poruchami srážlivosti, léčbu poruch obranyschopnosti nebo léčbu popálenin.
V průměru dostane každý občan za svůj život čtyřikrát krevní transfúzi a dvanáctkrát preparát vyrobený z krve.