Nová lycea lákají. Chystá se i VOŠ a oprava budovy obchodní akademie
S druhým zářím se na škole nově otevře obor Instalatér Středního odborného učiliště. Žáky přivítají také tři nová lycea - technické, ekonomické a pedagogické. Jejich absolventi budou moci pokračovat především ve studiu na vysokých školách nebo nástavbovém studiu na vyšších odborných školách, ale možné bude určitě také jejich začlenění do praxe.
„Zejména pedagogické lyceum zaznamenalo obrovský zájem. Měli jsme více než devadesát uchazečů a vybírali jsme třicet. Třída bude skutečně elitní,“ domnívá se ředitel školy Jiří Uher. Žáci pedagogického lycea budou částečně studovat v prostorách budovy Střední průmyslové školy, ale také v odborných učebnách břeclavské základní umělecké školy.
„Do budoucna počítáme s tím, že odborné učebny vybudujeme v budově bývalé obchodní akademie, kde by měla v následujících dvou letech proběhnout velká rekonstrukce. V roce 2026 by zde již měla odstartovat plnohodnotná výuka,“ nastiňuje Jiří Uher budoucnost budovy, která je druhým rokem opuštěná a učí se na ní jen tělesná výchova v dříve zrekonstruované tělocvičně. Za dva roky by se sem mělo přestěhovat ekonomické a pedagogické lyceum, nově by zde měla vzniknout rovněž Vyšší odborná škola pedagogická, která by navázala nejen na pedagogické lyceum, ale pedagogické vzdělání by si zde mohli rozšířit například i absolventi dalších lyceí nebo gymnázia. Škola již požádala o její zřízení.
Trojúhelník škola – firma - univerzita
Jako první střední škola v kraji rozjíždí Střední škola Edvarda Beneše duální formu výuky. A to ve spolupráci se společností Fosfa, která ve svém areálu vybudovala dílny odborného výcviku pro obor Elektrotechnik pro automatizaci a robotizaci. „Duální formu vzdělávání posouvá ještě dál spolupráce s Vysokým učením technickým. Odborníci z Fakulty strojního inženýrství se podílejí na tvorbě školního vzdělávacího programu, aby zachycoval moderní trendy oboru, tvoří nové učebnice a zároveň budou přímo vyučovat v rámci odborného výcviku, do kterého jsme přenesli velkou část teorie,“ naznačuje ředitel školy.
Partnerství střední školy, významného výrobního partnera a univerzity je v krajském měřítku unikátní. Absolventi „třídy F“ již po třech letech získají výuční list a mohou odejít do praxe, nebo pokračovat dále k maturitě. Pokud odmaturují s dobrým výsledkem, dostanou možnost bez přijímaček nastoupit na vysokou školu.
Elektrotechnika je na Střední škole Edvarda Beneše dlouhodobě atraktivním a velmi kvalitním oborem. Škola proto požádala o zřízení Institutu odborného vzdělávání. Pokud jí kraj vyhoví, stane se nositelem a garantem vzdělávání v tomto oboru pro celý kraj. A s tím souvisí i investice, které kraj do školy v takovém případě vloží.
Nová Wi-Fi, bistro i učitelé
Jaká novinka potěší tisícovku žáků školy od září možná nejvíce? Kompletní pokrytí Wi-fi ve všech budovách školy – na Komenského nábřeží, v budově Středního odborného učiliště na Sovadinově ulici, ale i v Domově mládeže a v dílnách. Škole se podařilo síť zmodernizovat díky sponzorskému daru.
Nově se na školních budovách otevřou také dvě nová bistra s občerstvením, které žákům výrazně zpříjemní stravování. Škola se na jejich provozu dohodla se společností Refresh bistro.
V tomto školním roce se významně omladil učitelský sbor. Do týmu pedagogů nastupuje 18 nových kolegů, čímž se škola dostává na počet 152 zaměstnanců.