Nejvyšší správní soud dal zelenou obchvatu Břeclavi

Nejvyšší správní soud ve středu 28. března zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který loni pozastavil stavbu obchvatu Břeclavi.

Obchvat má vést chráněným územím Natura 2000 a ekologičtí aktivisté ze sdružení Děti Země a Voda z Tetčic požadovali, aby stavba prošla speciálním hodnocením (tzv. velká EIA), což by stavbu zbrzdilo na několik let. Podle správního soudu ale není takové hodnocení potřeba, neboť příprava začala v listopadu 2003, tzn. ještě před vstupem České republiky do Evropské unie a tedy za jiných legislativních podmínek. Nejvyšší správní soud tak dal zelenou investorovi (Ředitelství silnic a dálnic) pro další přípravu stavby silnice I/55 - obchvatu Břeclavi.

Starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region) rozhodnutí přivítal „Pro nás je to pozitivní zpráva a krok dobrým směrem.“ Podle místostarosty Svatopluka Pěčka (ANO) se jedná o významný krok, k realizaci dlouho očekávaného obchvatu, který významně podpoří a zlepší dopravní situaci ve městě. "Jsme rádi, že se Nejvyšší správní soud postavil na stranu 25 tisíc Břeclavanů a nikoliv několika desítek aktivistů. Nicméně celou záležitost bude nyní znovu projednávat krajský soud, takže nás ještě čeká dlouhá cesta," doplnil místostarosta města Jaroslav Válka (ČSSD).