Určuje například spádovou školu pro žáky, kteří ukončí docházku na prvním stupni Základní školy Jana Noháče ve Staré Břeclavi. Ta je pouze prvostupňová a pro žáky druhého stupně, kteří z ní vyjdou, dosud spádová škola stanovena nebyla. Nově se jí stává ZŠ a MŠ Kupkova.
Vyhláška také napravuje historickou disproporci mezi počty dětí na školách v centru města, ke které došlo v roce 2004 po sloučení škol Kupkova a Sovadinova. Bez dalších úprav byly tehdy sloučeny i jejich spádové oblasti. To ale vytvořilo nerovnováhu ve velikosti jejich školského obvodu a nedaleké ZŠ Slovácká. Zatímco na Kupkovu má podle spádovosti docházet 739 dětí, na Slováckou 542 dětí. Základní škola na Slovácké ulici tak doplňovala kapacitu přijímáním dětí z jiných spádových oblastí města i okolí. To se s přijetím nové vyhlášky změní.
„Dlouhodobým cílem města je, aby děti zůstávaly ve školách v docházkové vzdálenosti domova, tedy v přirozené komunitě a bez nutnosti dopravy do školy autem,“ vysvětlil místostarosta pro oblast školství Petr Vlasák. Zdůraznil také, že město se proto drží strategie vybudovat srovnatelné podmínky všech škol, ať už jde o sportovní zázemí, odborné vybavení učeben, kvalitu výuky, projekty či například nabídku kroužků a družin.
Z ulic v okolí Vídeňského mostu, které jsou nově přiřazeny ke Slovácké, to budou mít děti do školy blíž, zejména ty druhostupňové. Svou roli při přehodnocení spádovosti sehrála rovněž plánovaná výstavba v Břeclavi. Ta se týká zejména spádové oblasti ZŠ Kupkova, což na kapacitu školy do budoucna bude klást další nároky.
Důležité je však podotknout, že školský zákon i nadále umožňuje rodičům vybrat pro své dítě kteroukoliv základní školu. Zaručené přijetí mají ovšem pouze ve škole, do jejíhož spádového obvodu dle místa bydliště patří.