Město Břeclav do projektu vstupuje s plánem zrevitalizovat poštorenskou pobočku knihovny. „Často opakuji, že Břeclav bohužel nemá mnoho historických památek. Měl jsem velkou radost, když se nám podařilo zrekonstruovat židovskou obřadní síň. Teď upíráme pozornost k další krásné historické budově, kterou je knihovna v Poštorné. Ta spolu s kostelem, farou, školou a Havlíčkovou vilou tvoří naprosto jedinečnou lokalitu, která je klenotem města,“ uvedl na společném setkání partnerů projektu LICHT starosta Svatopluk Pěček.
Pokud se podaří dosáhnout na dotační podporu, knihovna by se měla dočkat kompletní renovace fasády a obnovy architektonických prvků. Na vlastní náklady město zrevitalizuje zeleň v okolí knihovny a také její interiéry.
„Poštorenská knihovna je velmi oblíbená a navštěvovaná. Nabízí celou řadu akcí pro všechny věkové generace. Knihovnice tady denně odvádějí skvělou práci. Nepochybně si tato pobočka Městské knihovny Břeclav zaslouží, aby její kvalitě odpovídaly i prostory, v nichž sídlí,“ věří místostarosta pro školství a kulturu Petr Vlasák, že Břeclav bude s žádostí pro knihovnu, ověnčenou titulem Komunitní knihovna Jihomoravského kraje, úspěšná.
Venkovní prostory kolem knihovny by se v budoucnu měly propojit se sousední Havlíčkovou vilou. Nadační fond Moravská krása, který vilu provozuje, je dalším partnerem projektu. Dotační podporu chce získat na rekonstrukci jedinečné mozaikové střechy a vznik podkrovní multimediální expozice plné unikátních technologií. Do projektu se zapojuje i spolek Památky Pálavy pečující o hrad Děvičky, který má v plánu opravu narušeného zdiva a kleneb hradu nebo stabilizaci sklepních prostor. Rakouská obec Wilfersdorf zase touží po obnově unikátní Křížové cesty.
S projektem je spojená i řada neinvestičních aktivit. Od propojení škol napříč hranicemi, přes vzdělávací programy, společné kulturní akce, výměnné pobyty až po prezentaci známých i méně známých památek a míst. Univerzita v Sankt Pöltenu by pro celý projekt měla vyvinout mobilní aplikaci s interaktivní mapou, obsahem s rozšířenou realitou, geocachingem, online turistickým pasem nebo značením navštívených míst.
Žádost o dotaci hodlá Euroregion Pomoraví, který projekt LICHT zašťiťuje, podat v září. V březnu příštího roku by měl být znám výsledek, a pokud vše dobře dopadne, už v dubnu 2026 by se mohlo začít s konkrétními investicemi.
