Oprava zámku by mohla začít už letos

Pokud vše půjde podle plánu, mohla by už v letošní roce začít oprava břeclavského zámku.

Město má již od roku 2009 zpracovaný projekt na rekonstrukci zámku i přilehlého areálu. Je také vydáno platné stavební povolení. Náklady na celkovou rekonstrukci by ale přesáhly 200 milionů korun, a tak se město rozhodlo realizovat náročnou akci v několika etapách. Ta první by měla odstartovat už letos.
Město se samozřejmě snaží získat potřebné finance také z jiných zdrojů. "V únoru budou podány žádosti o dotace na ministerstvo pro místní rozvoj a na Jihomoravský kraj. Zároveń bude zadána prováděcí dokumentace. V dubnu by měl na zámku začít archeologický průzkum. Zhruba v polovině roku by mělo být vypsáno výběrové řízení na dodavatele. Ještě v letošním roce by pak mohlo začít budování potřebných inženýrských sítí. Ty by byly dokončeny v příštím roce a začaly by práce na opravě jižní věže a na opravě přízemí jižního křídla. Tam vznikne sociální zařízení a zázemí pro obsluhu i návštěvníky vyhlídkové věže, detašované pracoviště TIC a malý víceúčelový sál," nastínila nejbližší postup prací Lenka Černá z oddělení rozvoje odboru kanceláře tajemníka. První etapa rekonstrukce byla vyčíslena cca na 29 milionů, inženýrské sítě na dalších 10.
V pondělí 4. února si zámek prohlédli břeclavští zastupitelé. Na následném workshopu jim pak architekt Libor Foukal představil projekt na rekonstrukci zámku a archeolog Libor Kalčík je seznámil s dosavadními výsledky archeologického průzkumu.
Na zámku se do budoucna počítá především s výstavními prostory, chybět by neměl ani menší gastro provoz.

DSC_0743.JPG

DSC_0747.JPG

z1a.jpg

Více fotografii najdete zde.