„Na Břeclavsku, podobně jako v jiných tuzemských regionech, se řeší permanentní nedostatek pracovníků v oblasti školství, a to od předškolního až po střední vzdělávání. Zároveň nyní ve společnosti značně rezonuje poptávka silných populačních ročníků žáků končících povinnou školní docházku po rozšíření maturitních středoškolských oborů. Pedagogické lyceum tak podle nás může skvěle uspokojit poptávku ředitelů škol i samotných studentů,“ míní Petr Vlasák, místostarosta zodpovědný za oblast školství, který je zároveň místopředsedou výboru pro školství Jihomoravského kraje – zřizovatele školy. V krajském výboru, jehož předsedou je břeclavský zastupitel Richard Zemánek, na tomto záměru panuje shoda.
V okrese Břeclav nyní žádná střední škola studium pedagogiky nenabízí, nejbližší možnosti mají zájemci v Brně, Znojmě či Boskovicích. Zavedení výše uvedeného oboru tak rozšíří množnosti vzdělávání absolventů základních škol, a doplní tak nabídku o obor, díky němuž absolventi bez problémů naleznou další uplatnění. „V nabídce regionálních studijních oborů by tak došlo k přímému navýšení atraktivity, pro Břeclavsko a Hodonínsko by to také znamenalo větší šanci udržení absolventů v regionu,“ domnívá se Petr Vlasák.
Město Břeclav podpoří vzdělávání studentů tohoto oboru umožněním odborné pedagogické praxe ve vzdělávacích institucích, které zřizuje. Kromě sedmi mateřských a šesti základních škol se jedná také o základní uměleckou školu. Výhodou Břeclavi je také umístění středních škol, praktické a speciální školy, Střediska volného času Duhovka či pobočky Vzdělávacího institutu pro Moravu. Město Břeclav jakožto významný dopravní uzel umožní studentům i skvělou dopravní dostupnost.
Tři lycea a nový název školy
„Od roku 2024 bude škola zastřešovat celkem tři lycea. Kromě zmiňovaného pedagogického to ještě bude i Technické lyceum, které bude propojovat oblast strojírenství a elektrotechniky, a také staro-nové Ekonomické lyceum, které na škole bylo již v dřívějších letech. Věřím, že pestrá nabídka oborů přiláká do školy další žáky, kteří dříve směřovaly na gymnázia nebo do soukromých škol. A také jsme mysleli na dívky - aby se nabídka oborů rozšířila i v tomto ohledu, plánujeme otevřít kromě výše uvedeného učební obor Koordinátor skladu,“ vypočítal ředitel školy Jiří Uher.
Příchod pedagogického lycea by opět vdechl život budově obchodní akademie na Smetanově nábřeží, která přes sto let sloužila vzdělávání v Břeclavi a která je aktuálně prázdná kvůli nízkému počtu studentů na danou kapacitu školy. Studenti a studentky obchodní akademie nyní studují v nejvyšším patře průmyslovky, do budoucna však všem oborům jedna budova stačit nebude. Znovuzprovoznění budovy obchodní akademie by si přitom vyžádalo od kraje investici ve výši zhruba 200 milionů korun. Podle plánů školy by se to mohlo podařit v roce 2025, maximálně v roce následujícím.
S dalším plánem rozvoje školy souvisí i chystaná změna názvu. Vedle obchodní akademie, střední průmyslové školy a středního odborného učiliště bude pedagogické lyceum již čtvrtou školou zastřešenou jednou institucí. Ředitel školy proto již připravuje ke schválení zjednodušení názvu školy, která by se nově měla jmenovat Střední škola Edvarda Beneše Břeclav. „Nový název školy, logo a vizuální identita pomohou lépe zastřešit pestrost oborů, kterou škola bude disponovat,“ doplňuje Jiří Uher.