Pod zámkem je tisíc let stará hradba

Pro archeology je v Břeclavi letošní rok na unikáty vskutku bohatý. Nejprve se jim do rukou dostaly fragmenty člunu, které mohou být staré i tisíce let. A další vzácný nález přinesl i archeologický výzkum, který nyní probíhá v útrobách břeclavského zámku. Jedná se o dřevěnou hradbu ze začátku 11. století.

Výzkum provádí organizace Archaia Brno a Městské muzeum a galerie ve spolupráci s Masarykovou univerzitou Brno. V úterý 9. července archeologové prezentovali své dosavadní výsledky odbormné veřejnosti. Aby se dostali k dřevěným základům, museli první týdny vyvozit množství hlíny. Teprve poté jim stav dovolil vlastní archeologickou práci. 

„Podařilo se nám už odkrýt množství dřevěných struktur, zbytky někdejších hradeb,“ uvedl archeolog Městského muzea a galerie Libor Kalčík. Objevené struktury jsou přitom staré asi tisíc let a datují se do doby před první zmínkou o Břeclavi. První prozkoumaný vzorek pochází z roku 1041.
"Zdá se, že současný zámek kopíruje původní, raně středověké hradby. Je to mimořádný nález, protože hradby z 11. století jsou vzácné," vyzdvihl význam břeclavského nálezu archelog Miroslav Dejmal z organizace Archaia Brno.Archeologický výzkum na břeclavském zámku bude i nadále pokračovat, takže další zajímavé nálezy nejsou vyloučeny.„Člověk opravdu nikdy neví, co dalšího nalezne. Každý střípek mozaiky nám může pomoci,“ doplnil Libor Kalčík.

DSC_0477.JPG

9. července 2019