Rady města a kraje řešily starosti Břeclavi

Aktuální dopravní problémy, investice do zdravotnictví i sportu nebo budoucnost škol. To všechno se dnes projednávalo na pracovním setkání Rady města Břeclav a Rady Jihomoravského kraje. Při vůbec prvním společném jednání v tak širokém formátu se hovořilo o velmi konkrétních starostech města, v jejichž řešení Jihomoravský kraj může sehrát významnou roli.

„Považuji tento formát setkání za velmi užitečný. Vedení kraje si může při návštěvách okresních měst udělat dobrý obrázek o tom, jaké záležitosti řešíme a v čem potřebujeme pomoci,“ ocenil starosta Svatopluk Pěček výjezdy krajské rady, která dnes po Břeclavi zamířila také do Hodonína.

 

Jaká témata rady probíraly?

 

  • Uzavřený most v Lanžhotě: Po uzavření přeshraničního mostu na silnici II/425 Lanžhot – Brodské je tématem číslo jedna zrušení dálničního poplatku na objízdné trase. Zatímco na české straně je v případě vedení objížďky po dálnici zakotveno zákoně, že poplatek není třeba hradit, na slovenské straně je situace problematičtější. Dálnice zde spravuje privátní firma, jedná se proto mimo jiné i o náhradě újmy způsobená této firmě. Kraj má přislíbeno, že do týdne by měla být situace vyřešena a objízdná trase namísto Hodonína, kudy teď oficiálně vede, převedena právě na dálnici D2. Paralelně se projektuje rekonstrukce mostu v Lanžhotě. Přípravné práce potrvají 1,5 až 2 roky, samotná stavba další rok. Prověřuje se možnost výstavby lávky pro pěší a cyklisty, která by zůstala funkční i po rekonstrukci mostu.

 

  • Výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby v Břeclavi: Ve třetím čtvrtletí tohoto roku dojde na zahájení bouracích a stavebních prací, v roce 2026 kraj vysoutěží dodavatele vybavení a o rok později předá stavbu do užívání. Investice za 168 milionů korun není jedinou, kterou kraj v oblasti zdravotnictví v Břeclavi realizuje. V nemocnici je v plném proudu přestavba stravovací části a chystá se stavba urgentního příjmu, pro nějž kraj minulý týden vybral zhotovitele.

 

  • Zahájení přístavby speciální školy v Břeclavi: Nové přístavby se dočká Mateřská a základní škola na Herbenově ulici. Jihomoravský kraj, který tuto školu pro děti se zdravotním postižením zřizuje, plánuje přístavbou propojit obě stávající budovy. Vznikne nejméně pět nových tříd, patra propojí výtah a bezbariérový bude i přístup do celé budovy. V rámci stavby vznikne 34 nových parkovacích stání, které budou moci s omezením využívat i obyvatelé Staré Břeclavi. V listopadu letošního roku zahájí kraj výběr zhotovitele, v červnu roku 2027 by měla být stavba dokončena.

 

  • Budoucnost budovy obchodní akademie: Do dnes opuštěné budovy by se mělo přestěhovat ekonomické a pedagogické lyceum, které dnes Střední škola Edvarda Beneše zřizuje v budově průmyslové školy. Nově by na bývalé „ekonomce“ mohla vzniknout rovněž Vyšší odborná škola pedagogická, která by navázala nejen na pedagogické lyceum, ale pedagogické vzdělání by si zde mohli rozšířit například i absolventi dalších lyceí nebo gymnázia. Kraj chce letos na jaře navrhnout zastupitelstvu schválení peníze na projektovou dokumentaci, jedná se o částku 12,5 milionu korun.

 

  • Podpora výstavby obchvatu: Zprávy od Ředitelství silnic a dálnic jsou optimistické. Připravuje se vydání společného povolení, letos by měl být vysoutěžen zhotovitel stavby a samotná stavba je naplánována na roky 2026 – 2029.

 

  • Financování rekonstrukce koupaliště a krytého bazénu: Kraj avizoval možnost získat finanční prostředky na tento projekt z dotačního titulu, ve kterém bude letos alokováno 40 milionů korun.

 

  • Obnovitelné zdroje energie: Břeclav a okolní obce se ocitly v hledáčku investorů, kteří mají zájem stavět zde větrné elektrárny a jiné obnovitelné zdroje energie. Energetické firmy vidí v jižní Moravě potenciál a povolování obnovitelných zdrojů energie má zjednodušit také legislativa. V aktualizaci Politiky územního rozvoje ČR jsou již zakotveny tzv. akcelerační zóny, tedy oblasti, které jsou pro obnovitelné zdroje nejvhodnější a ve kterých by povolování staveb bylo mnohem jednodušší a rychlejší. Během zhruba roku trvajícího procesu budou tyto akcelerační zóny zapracovány také do Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. V rámci kraje se řeší rovněž vytvoření jednotného manuálu pro obce, jak při plánování obnovitelných zdrojů energie postupovat.

 

Vedení města předneslo krajské radě také řadu dalších témat, které je třeba řešit i na krajské úrovni. Mezi jinými je to podpora rozšíření terénních sociálních služeb, příprava Domu přírody a možného podílu kraje na jeho financování, řešení stavu komunikací mezi Břeclaví a Ladnou a na Bratislavské ulici vyvádějící dopravu z Břeclavi směrem na Lanžhot.