„Návštěvnické centrum – takzvaný Dům přírody – by mělo vedle expozice plnit také funkci turistického informačního centra. Za tímto účelem budovu zámku zrekonstruujeme ze zhruba čtyřiceti procent,“ vysvětluje místostarosta Jakub Matuška.
Město na rekonstrukci části objektu a na zřízení expozice může získat až 150 milionů korun z programu švýcarsko-české spolupráce, který vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí. Žádost o dotaci, při které je městu partnerem Univerzita aplikovaných věd ve švýcarském Graubündenu, podala Břeclav před několika dny. Po mnoha letech marných pokusů má město reálnou naději, že se podaří přinést do Břeclavi dostatek financí na opravu významné části památky.
Předpokládané výdaje ve výši 180 milionů korun zahrnují rekonstrukci dotčené části zámku, nezbytnou technickou a dopravní infrastrukturu a také samotnou expozici. Na jejím pojetí výstavních prostor už pracují renomovaní architekti ze studia Capacity Expo. Dům přírody podle jejich návrhu nabídne vzdělání, ale i zážitek. Stejně jako má přinést poučení, má v návštěvníkovi vyvolat také emoce, zrovna jako unikátní příroda na Soutoku. Hlavní roli v expozici bude hrát voda, která má zásadní význam pro lužní lesy i jejich floru a faunu.
O vzniku lužní krajiny má návštěvníky informovat mimo jiné velkoformátový model říční krajina či 360tistupňová projekce atmosféry luhu v průběhu roku. V písku si budou moci vytvořit říční terasy, do kterých se promítne obraz vody. Seznámí se tu s čolkem, jeseterem a dalšími obyvateli soutoku. Na modelu si vyzkouší pustit vodu do krajiny stejně, jako se to děje při jarní povodni. Uvidí, jak funguje filtrování vody kořeny, děti si prolezou bobří noru, prohlédnou si komára v nadživotní velikosti a na zvětšeninách se seznámí i s mikrosvětem – třeba se sinicemi či řasami.
Dotace ze švýcarských fondů, není jediná, o kterou město usiluje. Žádáme také o dotaci na kompletní obnovu výplní oken a s tím související energetická opatření. Z dotační výzvy ENERGov, která je zaměřena na energetické úspory památkově chráněných budov, bychom mohli získat dalších 27 milionů korun.
Dostali jsme také ústní příslib finanční podpory ze strany Jihomoravského kraje,“ doplnil místostarosta Matuška.
Jestli bude Břeclav s žádostmi úspěšná, by mělo být jasné v létě. Samotné práce by pak mohly začít v roce 2026.